"Kukuryku na ręczniku" czyli o higienie słów kilka.

Udostępnij ten post


Dzieci są różne. Nie ma dwóch takich samych egzemplarzy. Tak samo jest z ich podejściem do wyglądu i higieny. Jedne co chwilę latają do łazienki myć rączki i zęby, a inne panicznie boją się mydła i ręcznika. Nie oszukujmy się, bo z dorosłymi wcale nie jest lepiej. Nie jednemu przydałaby się lekcja higieny. 

Zastanawiasz się jak przekonać swoje dziecko do tego aby dbało o siebie, myło ręce, uszy i szyję? Nie mam idealnego rozwiązania. Ważne jest abyś Ty dawał mu dobry przykład. Myj ręce przed posiłkiem, aby Twoje dziecko uznało, że tak należy. Szoruj zęby po śniadaniu, a może Twoje dziecko stwierdzi, że to bardzo fajna zabawa. Wyćwicz w nim dbanie o higienę, porządki i wygląd.
Możesz też przeczytać mu kilka króciutkich bajeczek, a zapewniam Cię, że zapadną mu w pamięć.


Maria Kownacka "Kukuryku na ręczniku"- wydawnictwo Siedmioróg.

Jest to zbiór 14 opowiadań poruszających tematy higieny, porządków, dbania o różne rzeczy, odporności, wyglądu. Każde z opowiadań w śmieszny i oryginalny sposób porusza tematy tak ważne dla każdego człowieka. 


Poznamy Katarzynę i grubą Balbinę. Nauczymy się od nich jak ważne jest świeże powietrze, aktywność i nieprzegrzewanie się. Już wtedy poruszane były tak kontrowersyjne tematy jak czapeczki i szaliczki.
Poczytamy o Kubusiu, Petroneli i Hance oraz poznamy ich przygody. Wytłumaczą nam jak okrutne potrafią być dzieci, gdy ktoś nie dba o siebie. Przecież nikt nie chce być wytykany palcami przez innych, a taka nauka płynąca ze stron książeczki będzie znacznie przyjemniejsza niż wytykanie palcami w szkole.
Janek, ciotka Klotka oraz mama Zosi i Tadzika zdradzą nam kilka sposobów na zachęcenie dzieci do dbania o swój wygląd, swoje zabawki, książki.

Opowiadania są króciutkie, wesołe, ciekawe i potrafią skupić dziecko na treści. Dialogi są wspaniałym urozmaiceniem historyjek. Pamiętam je wszystkie z czasów mojego dzieciństwa. Chociaż niektóre z nich musiałam sobie przypomnieć. Ilustracje nadają im charakteru i przenoszą w dawne czasy.Książka jest doskonałym prezentem nie tylko dla małego brudaska. Myślę, że przypadnie do gustu każdemu dziecku.


Co o książce pisze wydawnictwo:
Jest to zbiór 14 opowiadań, w których poruszane są w zabawny sposób tak ważne rzeczy jak: higiena osobista, szanowanie podręczników, posłuszeństwo czy radzenie sobie z codziennymi problemami. Z nich młody czytelnik dowie się, dlaczego Kubuś zdecydował się myć ząbki, co stało się z brudkiem Grzesia i dlaczego pewnego dnia Petronelka strasznie wstydziła się przed całą klasą. Będzie też o tym... jak matematyka po klasie fika, o piłce psotnicy i o tym,  jak dziada z babą brakowało, i co się potem stało! Takich ciekawostek nie można przegapić!


Kukuryku na ręczniku - okładkaWydawnictwo: Siedmioróg
Autor: Maria Kownacka
Oprawa: Miękka
Ilustracje: Jarosław Żukowski
Liczba stron: 48
Cena: 10,99 zł
Książkę kupisz tutaj: KLIK


Siedmiorog.pl20 komentarzy :

 1. Akurat z higieną u nas nie ma problemów ale ksiązeczka fajna :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kukuryku na patyku było, teraz cza na ręczniku ;) Świetna :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli sami będziemy przestrzegać higieny to dziecko z pewnością weźmie z nas przykład. Ale książka z pewnością może nam w tym pomóc 😃

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się z tym, że dzieci uczą się od nas.. :) a dbanie o siebie powinny "wynieść" z domu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi sympatycznie -Mikołaj niebawem więc będę pamiętać o tej książeczce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. nauki i przypominania o higienie nigdy za wiele, zwlaszcza teraz w sezonie infekcji

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna książeczka.Mój synek jakoś tam toleruje higienę,ale ta publikacja pomogłaby mu utrwalić te nawyki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajna książeczka:) mój synek na szczęście bardzo dba o czystość nie znosi byc brudny

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajna książka, pouczająca :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. U nas na szczęście nie ma problemu z myciem, czasami tylko musimy negocjować mycie włosów :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak na razie Mały się nie buntuje i nie ma problemów z myciem, ale kto wie, co to będzie, jak będzie trochę starszy. A książeczka bardzo fajna, chyba się zaopatrzę — tak na wszelki wypadek ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja tą książkę pamiętam jeszcze ze swojego dzieciństwa. I wszystkie te opowiadania pamiętam i ilustracje nawet. To tylko świadczy o ponadczasowym ich charakterze. Normalnie, biegnę ją wyszperać. Wspaniale, że mi o niej przypomniałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Pewnie, trzeba maluszka nauczyć, bo sam nie będzie wiedział, a ta książeczka na pewno fantastycznie zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 14. Super książeczka, powinna się znaleźć w każdym domu! ;)

  OdpowiedzUsuń