Każdy z nas ma w sobie ukryte dziecko. Pamiętajmy!

Udostępnij ten post


Trzymam w ręku książkę, którą kochałam będąc dzieckiem. Patrzę na okładkę, ilustracje, czytam tekst i nie potrafię pojąć... jak ona mogła tak się zmienić? Zaraz, zaraz! Czy to przypadkiem nie ja się zmieniłam? Zapamiętałam ją w inny sposób, a teraz po tylu latach dostrzegam zupełnie inne szczegóły, zastanawiam się nad innymi cytatami. To takie dziwne jak czas potrafi zmienić spostrzeganie człowieka na pewne sprawy...

Antoinie de Saint-Exupery "Mały Książę" to książka, którą zna każdy, a jeżeli jest ktoś kto jej nie zna niech lepiej nie przyznaje się do tego głośno. Historia tego niesamowitego chłopca w dość niedalekiej przeszłości ukazana została także na ekranach kin. Zatem szczerze wierzę, że wiecie o czym ona jest.

Nie będę Wam przedstawiać Małego Księcia i rozpisywać się o jego niewielkiej planecie, trzech wulkanach oraz róży. Nie będę Wam pisać o awarii samolotu nad Saharą i braku talentu plastycznego narratora książki. Jednak zwrócę Wam uwagę na to jak wiele ponadczasowych prawd autor książki zamieścił w tekście i jak bardzo bieg czasu zmienia nasz tok rozumowania.

Dialogi w książce dotyczą miłości, wierności, przywiązania i oddania oraz prawdziwej przyjaźni. Wszystkie te sprawy zahaczają o to z czym spotykamy się codziennie zatem książka zdecydowanie ma charakter ponadczasowy. Czytając ją w skupieniu możemy przypomnieć sobie o wielu bardzo oczywistych i istotnych sprawach, które często są przez nas zapomniane i odsuwane. 

"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu." 

"- Na pustyni jest się trochę samotnym. 
- Równie samotnym jest się wśród ludzi."

"Tymczasem jesteś dla mnie jakimś chłopcem podobnym do stu tysięcy innych chłopców. I nie jesteś mi potrzebny. Także i ja nie jestem tobie potrzebny. Jestem dla ciebie tylko jakimś lisem podobnym do stu tysięcy innych lisów. ale jeśli mnie oswoisz, będziemy potrzebowali siebie nawzajem. Staniesz się dla mnie kimś jedynym na świecie."

"Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym."

"Nie przeciągaj pożegnania, bo to męczące. Zdecydowałeś się odejść, to idź."

"Nigdy nie jest dobrze tam, gdzie się jest."

Pamiętasz te cytaty? zapamiętałeś je zupełnie inaczej prawda? Ja również! Dzieci są bardzo mądre, a my nie zawsze tę ich mądrość dostrzegamy. Z biegiem lat szukamy ukrytego sensu, rozmyślamy, rozważamy, a przekaz jest jasny i prosty. 

Na naszej półce z książkami stoi piękny egzemplarz tej książki. "Mały Książę" w twardej, solidnej oprawie. Różni się nieco od tej, którą pamiętam z czasów szkolnych. To wydanie poszło z duchem czasu. Mimo, że treść jest taka sama to zmieniły się ilustracje. Mam wrażenie, że one żyją. Idealnie wkomponowują się w treść. Nie pozwalają jednak na szybkie przewrócenie kartki, zmuszają do chwili refleksji i zadumy nad tym co właśnie się przeczytało. Wydawnictwo: Znak
Autor: Antoine de Saint-Exupery
Przełożył: Henryk Woźniakowski
Oprawa graficzna: Karine Benoit
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 129
Cena z okładki: 26,90 zł
Książkę kupisz tutaj: KLIKWięcej ciekawych pozycji znajdziesz na matras.pl

Matras Księgarnie

35 komentarzy :

 1. Bardzo lubię wracać do książek, które czytałam kilka lub nawet kilkanaście lat temu. Dzięki nim widzę jak bardzo się zmieniłam. "Mały Książę" faktycznie jest pełen prawd życiowych, które są uniwersalne niezależnie od wieku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi rzadko zdarza się sięgać po 'starą' lekturę. Chociaż teraz będę to robić coraz częściej ze względu na synka :)

   Usuń
 2. Ten "nowy" Mały Książę z animacji ni jak mi nie pasuje. Wolę stare oryginalne obrazki autora :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami tak jest, że przyzwyczajamy się do czegoś i nie chcemy nic zmieniać.

   Usuń
 3. Zdecydowanie najlepsza książka ever ;) A filmu jeszcze nie widziałam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. moje dziecię dostało w prezencie taką książeczkę, ale w innym wydaniu. Aż później sprawdzę, która lepsza :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym." Ten cytat jest idealny do mojej obecnej sytuacji, z tym, że ja pamiętam jak to jest, dlatego moje nastoletnie dziecię jeszcze żyje po tym co zrobiło ;) Zamiast się drzeć, postarałam się żeby miała dobre wspomnienia, mimo, że popełniła błąd.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam i mam z tą książką przemiłe skojarzenia. A chłopakom już dawno przeczytałam choć po cichu liczę, że kiedyś sami z własnej woli wrócą do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. To prawda, teraz inaczej odbiera się tę książkę. Aż nie mogę uwierzyć, że będąc małą dziewczynką także wyniosłam z niej wiele. Teraz wydaje mi się taka trudna dla dziecka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Czytając ją ma się wrażenie, ze dziecko nie zrozumie niczego.

   Usuń
 8. Uwielbiam tą książkę, zresztą kocham książki od dzieciństwa. Jest w niej wiele cennych wskazówek jak żyć.

  OdpowiedzUsuń
 9. "Zawsze się wydaje, że w innym miejscu będzie lepiej" pewnie inaczej ale niekoniecznie lepiej ;) To mol ulubiony cytat!

  OdpowiedzUsuń
 10. "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu."
  Jeden z nielicznych cytatów który mówi sama prawdę ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiałam ją w dzieciństwie, teraz kupiłam tą książkę mojemu dziecku. Jak tylko podrośnie na tyle by ją zrozumieć, będziemy czytać co dzień po kawałeczku. To kwintesencja takich wartości, które wpojone dziecku powinny dojrzewać w nim do końca życia.
  Niesamowita książka z niesamowitym przekazem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Filipowi czytam nawet takie książki, których treści jeszcze nie rozumie. Dla niego ważne jest żeby ktoś mu czytał, a on mógł oglądać obrazki i słuchać :D

   Usuń
 12. Przyznam szczerze, że czytając tę książkę w szkole w ogóle nie wywarła na mnie wrażenia. Może jak będę miała chwilę czasu to nadrobie te zaległości :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ilustracje rzeczywiście inne. Ja byłam przywiązana do tamtych, może dlatego, że dostałam kiedyś egzemplarz "Małego Księcia" od męża? :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Najlepsza książka, posiadająca wiele cennych i życiowych cytatów :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękna książka, do której warto wracać.

  OdpowiedzUsuń
 16. Kocham tą książkę, taka mądra i cudowna a cytaty prawdziwe są w każdym wieku!

  OdpowiedzUsuń
 17. Dzięki Tobie przypomniałam sobie, że muszę odnaleźć mój stary egzemplarz "Małego Księcia", który jakiś czas temu zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znajdź koniecznie! Ja swojego starego już chyba nie znajdę.

   Usuń
 18. Może wyjdę na "inną" ale nie przepadam za tą książką. Nie moje klimaty;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy z nas jest inny i ma prawo do tego aby interesować się innymi rzeczami.

   Usuń
 19. Może wyjdę na "inną" ale nie przepadam za tą książką. Nie moje klimaty;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Zawsze w najmniej oczekiwanym momencie ta książka do mnie powraca. Tak jak np teraz- poprzez Twój wpis. Ponadczasowa lektura.

  OdpowiedzUsuń
 21. Też niedawno czytałam tą książkę i muszę przyznać, że odkryłam ją na nowo. Pomimo, że znałam ją jako lekturę w szkole (która oczywiście mi się podobała) teraz może z racji wieku pozwoliła mi spojrzeć troszkę inaczej na pewne sprawy :) Pozycja którą każdy powinien mieć w domu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To niesamowite jak wiek i doświadczenia zmieniają nasze spostrzeżenia.

   Usuń
 22. Wniosek nasuwa się sam: starzejemy się! ;) i widzę to na każdym kroku, a teraz jeszcze ten wpis utwierdził mnie w 100%, bo skoro na te same rzeczy patrzymy z innej perspektywy to nie ma innego wytłumaczenia jak to, że stajemy się 'bogatsze w doświadczenia'.

  OdpowiedzUsuń