Pomysł na prezent dla dziecka – zabawki edukacyjne.

Udostępnij ten post

Kupienie dziecku zabawki wcale nie jest tak proste. Zabawki mają przecież nie tylko bawić, ale również rozwijać, a zatem spełniać funkcje edukacyjne. Jak zatem wybrać taką zabawkę? Oto kilka rad.


Zabawki mają przede wszystkim bawić?


Podstawową rolą zabawek jest zabawa. Mają one umilać czas najmłodszym i pomagać im się rozwijać. –Dorosłym wydaje się czasami, że dzieci beztrosko się bawią i tym samym spędzają czas nieco bezproduktywnie. Prawda jest jednak zupełnie inna. Często to, co odbieramy za zabawę - rozrywkę jest w rzeczywistości eksplorowaniem świata przez malucha i to na wielu różnych płaszczyznach. Dlatego też w zabawkach szuka się nie tylko zabawy, ale również spełniania funkcji: poznawczej, inspirującej, wychowawczej, aktywizującej czy usprawniającej. Pod tym kątem wybierane są zabawki edukacyjne. – mówi specjalista ze sklepu MrToy.pl.

Zabawki edukacyjne, czyli jakie?


Zabawki edukacyjne to obecnie must have każdego sezonu. Tutaj nie obowiązują żadne mody, zabawki edukacyjne są zawsze na czasie. Co to tak naprawdę jest zabawka edukacyjna? – Gdybyśmy chcieli zbudować definicję tego rodzaju zabawek, to możemy powiedzieć, że to każda zabawka, która może czegoś dziecko nauczyć. Specjaliści wyszczególnili jednak pewne obszary, które zabawki edukacyjne rozwijają, należą do nich: myślenie logiczne i przyczynowo-skutkowe, wyobraźnia, przedsiębiorczość czy odpowiedzialność.

Jakie zabawki edukacyjne mamy na rynku?


W sklepach – nie tylko tych stacjonarnych, ale również internetowych, dostępnych jest naprawdę wiele różnych propozycji zabawek edukacyjnych. Cały problem polega na tym, by dopasować je idealnie do wieku dziecka. – Niemowlakom najczęściej wybiera się specjalne, dostosowane do specyfiki tego wieku maty edukacyjne. Starsze dzieci otrzymują zabawki interaktywne, klocki czy nawet rozwijające wiedzę gry. Wszystko tak naprawdę zależy od upodobań i wieku dziecka. Popularnymi zabawkami edukacyjnymi są także tzw. „zestawy tematyczne” – a zatem wszelkie zestawy do zabawy w sklep, kuchnię, pocztę itd. Jest zatem z czego wybierać.

15 komentarzy :

 1. Mój synek wymyślił sobie ostatnio "sklepik", czyli kasa fiskalna edukacyjna :) Na rynku jest ich dużo, dobrze, że mam jeszcze trochę czasu do dnia dziecka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. my mamy za dużo zabawek, zdecydowanie. może dlatego, że nikt nigdy nas nie pytał co dziecku kupić tylko szedł, kupił pierwszą lepszą zabawkę i po problemie..

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie tego rodzaju zabawki są najlepszą opcją. :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rynek aż się wysypuje wszelkimi propozycjami, my tego nie mieliśmy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. My uwielbiamy zabawki edukacyjne, szczególnie drewniane, bo są solidne i ładnie wyglądają :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ja jak byłam mała wielbiłam bawić się w klocki lego:D

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzisiaj problem w kupieniu fajnej zabawki polega nie na braku ale na nadmiarze i mnogości- półki uginają się od ciężaru kolorowych cudeniek, portfel płacze a my dostajemy oczopląsu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wybór zabawki wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych, trzeba uwzględnić bezpieczeństwo, użyteczność, edukacyjne pomysły... Jednak zdrowy rozsądek i radość dziecka to dobre kierunki działania. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zabawki edukacyjne to świetna sprawa, bawią i uczą. Choć czasem jest problem, by wybrać tą odpowiednią. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. U nas teraz na czasie Lego i sortownik klocków :)

  OdpowiedzUsuń
 11. My jesteśmy na etapie, gdy najlepszą zabawką jest bobas ;) czyli bawimy się w mamę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zabawki edukacyjne są zawsze najlepsze

  OdpowiedzUsuń
 13. Mój syn jedyne co w tej chwili bierze pod uwagę do zabawy to samochodziki, i tym sposobem, zabawki edukacyjne czekają na swoją kolej.

  OdpowiedzUsuń
 14. Zabawki edukacyjne są zdecydowanie najlepsze :)

  OdpowiedzUsuń