Rybki dla dziecka. Jak założyć dziecku akwarium?

Udostępnij ten post


Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na włochate i puchate zwierzęta domowe. Jedni z powodu alergii, drudzy z braku miejsca lub warunków, a kolejni z jeszcze innych powodów. Dzieci natomiast marzą o swoim pupilu. Co powiecie na rybki dla dziecka? Jak dla mnie to doskonałe rozwiązanie. Chociaż założenie akwarium to nie jest taka prosta sprawa jakby mogło się wydawać. Jak założyć dziecku akwarium?

Wydawałoby się, że wystarczy kupić zbiornik, trochę piasku, roślinkę i wpuścić jakieś rybki. Nic bardziej mylnego. Rybki dla dziecka to dobre rozwiązanie ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy od samego początku pokażemy mu ile przy tym jest pracy i jak ważne jest dla nich odpowiednie środowisko. Ponawiając pytanie: Jak założyć dziecku akwarium? Odpowiadam: Po kolei.

Poradnik w kilku krokach: Jak założyć dziecku akwarium.

1. "Orientacja w terenie."


Na samym początku musimy upewnić się czy w domu znajdzie się odpowiedni kącik dla akwarium. Musi to być miejsce o odpowiednim naświetleniu. Za jasne spowoduje szybki rozwój glonów, a za ciemne nie wpłynie dobrze na nasze rybki. Dobrze jest też aby miejsce miało bezpośredni dostęp do gniazdka, bo przecież nie chcemy ciągnąć przedłużacza przez pół pokoju. Jeżeli znaleźliśmy już miejsce na akwarium możemy wybrać się do sklepu akwarystycznego. Jednak nie po zakup rybek, a jedynie zorientować się w gatunkach. Jeżeli to mają być rybki dla dziecka to pozwólmy mu na dokonanie wyboru. Jednak pamiętajmy aby uzmysłowić mu, że nie wszystkie gatunki mogą żyć w jednym zbiorniku. Będąc w sklepie warto zapytać ekspedienta jakie rybki możemy ze sobą łączyć oraz jakiej temperatury i warunków potrzebują aby żyć.

2. Kupno akwarium i potrzebnego sprzętu.


Gdy już zdecydowaliśmy się na hodowle konkretnych gatunków rybek musimy zakupić cały osprzęt. Podstawowym elementem jest oczywiście akwarium. Jeżeli zakupimy takie z oświetleniem wbudowanym w klapę to mamy jeden problem z głowy. Jeżeli kupimy zwykłe akwarium to musimy pamiętać o dodatkowym oświetleniu. Potrzebne nam będą także grzałka, pompka oraz termometr. Wszystkie sprzęty należy dopasować do rozmiaru akwarium. Wiadomo, że malutka pompka nie dostarczy odpowiedniej ilości powietrza rybkom w 100 litrowym akwarium. Wszystkie potrzebne rzeczy znajdziecie na stronie: http://www.plantica.pl/

3. Podłoże, rośliny i dodatki.


Jak wiadomo nie samą wodą rybka żyje. Oczywiście dobór podłoża i roślinności również zależy od specyfiki rybek, które wybrało dziecko. Warto pamiętać o tym, że podłoże usypujemy tworząc tzw. pochyłą. Więcej piasku i kamieni z tyłu, a mniej z przodu. Wysoką roślinność również umieszczamy z tyłu. Gdy temat podłoża i roślinności mamy już opanowany to dobieramy dodatki. Korzenie, zamki, patyki- wszystko zależy od ilości rybek i ich potrzeb. Są takie rybki, które lubią mieć swoje terytorium.

4. Zakładamy akwarium.


Wszystko co jest nam potrzebne mamy już pod ręką (oczywiście oprócz rybek). Najpierw szykujemy miejsce, umieszczamy akwarium na stabilnym podłożu i montujemy w nim wszystkie sprzęty. Gdy cały osprzęt jest już zamontowany zasypujemy podłoże żwirem lub kamykami i układamy dodatki. Następnie zalewamy akwarium wodą i ustawiamy optymalne (dla wybranego wcześniej typu rybek) parametry sprzętu. Po dwóch dniach możemy posadzić roślinki, a po kolejnych dwóch dniach wpuszczamy do akwarium rybki. Jeżeli chcemy przyśpieszyć odrobinę ten proces to możemy wcześniej wygotować nasze podłoże i dodatki, a gdy będą zimne umieścić w akwarium i zalać wodą. Wtedy roślinki możemy posadzić już po jednym dniu filtrowania wody.

Rybki dla dziecka to fajna alternatywa dla domowego zwierzaka. Dziecko również uczy się odpowiedzialności, systematyczności i obowiązków. Przecież karmienie rybek i sprzątanie akwarium to takie same obowiązki jak wyprowadzanie na spacer i karmienie czworonoga. Mam nadzieję, że chociaż odrobinę pomogłam Wam w tym jak założyć dziecku akwarium.

Jakie jest Wasze zdanie odnośnie tematu: rybki dla dziecka?
Wiecie jak założyć dziecku akwarium?
Może już macie?

5 komentarzy :

 1. Ja mam akwaria :) Przydatny jest oczywiście jeszcze filtr i ewentualnie odmulacz ;) Woda tak czy siak musi postać 24 godziny przed wpuszczeniem rybek przy zmianach i pierwszym wpuszczeniu. I najlepiej kwarantanna dla rybek i roślin żeby nie wpuścić bakcyla... dla wzmocnienia odporności trochę soli/nadmanganianu potasu ;) A rybki to świetny sposób aby nauczyć dziecko odowiedzialności ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Również z mężem kupiliśmy dzieciom akwarium. Fajna sprawa. Zgadzam się z Tobą Martyna G., że dzięki temu, że w domu jest zwierzątko, to dzieci uczą się odpowiedzialności.

  OdpowiedzUsuń
 3. my mieliśmy przez chwile akwarium. niestety mieliśmy z nim same problemy - czytaj rybka killer która mordowała wszystkich na około... i w końcu to ja powiedziałam dość.

  ale fakt - uczyło odpowiedzialności. teraz mamy psa i również uczymy się odpowiedzialności tym razem działa bardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj, to chyba dla mnie za duże wyzwanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. My mieliśmy akwarium, ale u nas się nie sprawdziło, Konrad kupił jakieś nowe rybki, przyszła zaraza i wszystkie padły... i już nie mamy akwarium:)

  OdpowiedzUsuń