Entliczek Pentliczek na kogo wypadnie? Wydawnictwo Epideixis.

Udostępnij ten post


Entliczek Pentliczek czerwony stoliczek, a na tym stoliczku... Oj! Nie ma stoliczka! Jest za to Entliczek Pentliczek jakiego się nie spodziewałeś. Drewniana zabawka, która może stać się dobrym narzędziem wspomagającym edukację Twojego dziecka.


Czym jest Entliczek Pentliczek?

Jest to drewniany kwadrat, na czterech okrągłych nóżkach. W środku tego kwadratu wycięte są tunele przypominające labirynt. Na tej samej planszy umieszczone zostały 24 pary połączonych ze sobą kuleczek w sześciu kolorach (żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony, niebieski i fioletowy). Pary kulek można swobodnie przesuwać po ścieżkach labiryntu.


Do zestawu dołączono także książeczkę z 10 wzorami ułożeń kulek, a także 10 stron szarych pozwalających na zaprojektowanie własnych ułożeń. Zadaniem bawiącego się jest rozmieszczenie kulek według podanych lub stworzonych wzorów.


Entliczek może też stać się planszą fajnej i nieco innej niż wszystkie gry rodzinnej. Wystarczy, że wybierzemy jeden z wzorów dostępnych w książeczce, ułożymy Entliczka na podłodze i zasiądziemy do wspólnej zabawy. Przydzielamy do każdego gracza po równej liczbie kolorów (kulek). Naszym zadaniem jest umieścić swoje kulki w miejsca, które wskazuje wzór z książeczki. Przy każdym ruchu możemy przesunąć tylko dwie kulki przeciwnika inaczej tracimy ruch. Wygrywa ten kto pierwszy ułoży swoje kulki według wzoru.

Entliczek Pentliczek to tak fajnie skonstruowana zabawka, że śmiało możemy "spuścić ze smyczy" swoją wyobraźnię. Można zaszaleć wymyślając nowe zabawy. Kolorowe kulki mogą być przydatne w wymyślaniu zabaw mających na celu naukę kolorów lub liczenia.

Filip zdecydowanie woli bawić się w pojedynkę. Bardzo skupia się na przesuwaniu kulek i powiedziałabym nawet, że wycisza (o dziwo!). Więc u nas działa też jako narzędzie do wyciszenia emocji.

Kilka pomysłów na zabawę z Entliczkiem Pentliczkiem.


1. Ułóż wzór z klocków, kredek lub innych rzeczy.Na Entliczku układamy kilka szeregów z kolorowych kulek. Zadaniem dziecka jest przeniesienie danego wzoru na zabawki np. klocki tak aby kolory się zgadzały. W ten sposób dziecko koncentruje swoją uwagę na wykonaniu zadania. Trenuje swoją pamięć i spostrzegawczość.

2. Połącz i sprawdź co wyszło.Po lewej stronie Entliczka ustaw w każdym rzędzie obok siebie po dwa kolory np. żółty i niebieski, czerwony i żółty. Zadaniem dziecka będzie zmieszanie na kartce papieru takich właśnie kolorów farbek i sprawdzenie co z tej mieszanki wyszło. Kolor, który uzyskało należy umieścić obok dwóch zmieszanych. W ten łatwy sposób możemy uzmysłowić dziecku, że pewne połączenia mogą nam dać coś nowego (np. żółty z niebieskim dadzą zielony) ale nie przy każdej opcji tak się stanie.

3. Rób to co mówię.Dziecko wybiera sobie jedną kulę i prowadzi ją w ten sposób w jaki kieruje go rodzic. Zadaniem rodzica jest głośne komentowanie np. jedź prosto, skręć w lewo, dotknij zielonej kulki... Dziecko w ten sposób ćwiczy koordynację ręki, uczy się rozróżniania kierunków i trenuje poprawne wykonywanie poleceń.

Zalety Entliczka Pentliczka:


- wspomaga koncentrację
- ćwiczy sprawność motoryki małej
- ćwiczy koordynację oko-ręka
- przydatny w nauce kolorów i liczenia
- rozwija kreatywność (to lubimy najmocniej)
- uczy logicznego myślenia
- trenuje pamięć i spostrzegawczość

Entliczek Pentliczek możne zakupić na stronie www.pus.pl tutaj: KLIK


Jaka Twoim zdaniem byłaby idealna zabawa z Entliczkiem Pentliczkiem? Masz jakiś pomysł? Może zainspirujesz mnie do kolejnych zabaw?

16 komentarzy :

 1. Świetna, pobudza wyobraźnię Monika Flok

  OdpowiedzUsuń
 2. O cos dla mojego Jaska! Fajny patent :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna zabawa, ale niestety mój maluch jest już troszeczkę większy i z niej nie skorzysta :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie wygląda!!! W końcu to Epideixis :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super rozwiazanie dla maluchow <3 Sciskam, Daria xxx

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo kreatywna zabawka, oby takich więcej:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba jak większość produktów tej firmy i Entliczek okazuje się super zabawką :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. U nas przydałaby się zwłaszcza w celu wyciszenia i nauki koncentracji - bo Bąbel to takie tornado ruchliwe,któremu nigdy nie udaje się zbyt długo w jednym miejscu usiedzieć. Może ta gra by go troszkę okiełznała :)

  OdpowiedzUsuń
 9. O jaka fajna ta zabawka :) Moje dzieci jak były mniejsze uwielbiamy się takimi rzeczami bawić, teraz tylko gry im w głowie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Super zabawka, idealna na prezent dla malucha.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ale fajna :) nie spotkałam się z taką grą.

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny ten entliczek. Moi chłopcy na pewno mieliby z nim dużo frajdy albo by się o niego kłócili.

  OdpowiedzUsuń
 13. Maiałam dałam bratanicy zabawa super i nie do zniszczenia

  OdpowiedzUsuń
 14. Ładna, kolorowa, działa na wyobraźnię. Znaczy: zabawka edukacyjna :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. Fajna gra :) w zasadzie to już maluszki mogą się bawić, bo samo przesuwanie też jest zajmujące i ćwiczy rączki :D

  OdpowiedzUsuń