Książki o rozwoju dziecka, które powinna przeczytać twoja niania.

Udostępnij ten post


Zatrudniając nianię najczęściej pytamy ją o referencje, doświadczenie, poprzednich podopiecznych, ustalamy wysokość pensji i godziny pracy. Przy okazji ustalamy też zakres obowiązków, informujemy co i w jakich godzinach dziecko je, na co ma alergię, co lubi a czego lepiej mu nie podawać. A czy myślimy o samorozwoju potencjalnej opiekunki?


Przyjęło się, że jeśli zatrudniamy nianię do niemowlaka chcemy, by była to pielęgniarka, najlepiej położna. Jeśli nasze dziecko ma już kilka lat, nawww.niania.pl szukamy osoby z wykształceniem pedagogicznym. Jednak nie ma się co oszukiwać, nie każda niania jest studentką pedagogiki lub emerytowaną nauczycielką. Często są to osoby, które zaczęły pracę z cudzymi dziećmi niejako z przypadku, szukając sposobu na podreperowanie swoich finansów. Mimo ogromnego serca do cudzych dzieci może im brakować fachowej wiedzy.

Nie będziemy w stanie zweryfikować wiedzy niani ani podsunąć jej odpowiedniej lektury, jeśli my sami nie czytamy książek o rozwoju dzieci. Oczywiście możemy zapytać przyszłą nianię, co ostatnio czytała, ale w gruncie rzeczy nie wiemy, jaką wiedzę udało jej się z wymienionych pozycji zaczerpnąć. Dlatego to my sami, znając nasze dziecko i jego problemy, powinniśmy czuwać nad tym, by podsuwać niani odpowiednie książki.

Jeśli mamy w domu niejadka z pewnością nie zaszkodzi przeczytanie książki o problemach z karmieniem kilkulatków, jeśli nasze dziecko jest wybuchowe i agresywne, trzeba poszukać książek o nadpobudliwych dzieciach, jeśli spokojne i wycofane, na pewno uda się znaleźć poradnik dla rodziców takich dzieci.

Ważne jest, by pamiętać, że poradnik nigdy nie da gotowych odpowiedzi na nasze wątpliwości, nie podsunie gotowych recept ani rozwiązań, nie wykona za nas ani za nianię ogromu pracy, jakiej wymaga nasze dziecko. Z drugiej strony, nie można z góry zakładać, że wystarczy zdrowy rozsądek i żadne poradniki nie są potrzebne. Z pewnością pomogą zrozumieć dziecko, odkryją przed nami te aspekty dziecięcej psychiki, o której nawet nie wiedzieliśmy, że istnieją. Podobnie jest z opiekunkami do dzieci, mimo ich ogromnego doświadczenia, zawsze znajdzie się taki obszar dziecięcych zachowań, z którym nigdy się nie spotkały i o którym mogą nie wiedzieć zbyt wiele.


Zawsze warto zapytać potencjalną opiekunkę, jakie książki do tej pory czytała, być może znajdzie się wśród nich coś, co i my z chęcią przeczytamy. Z drugiej strony na pewno nie będzie nietaktem zaproponowanie niani zapoznania się z konkretną pozycją. Profesjonalna opiekunka do dziecka we Wrocławiu na pewno nie potraktuje takiej propozycji jako poddania w wątpliwość jej kompetencji.

2 komentarze :

  1. Ja sama wychowuje corcie, postanowiłam tak jyz po urodzeniu starszej, teraz mlodsza i jak pójdzie do przedszkola wtedy wracam mam nadzieję do pracy :-) MonikaFlok

    OdpowiedzUsuń