Jak nauczyć dziecko podejmowania decyzji, konsekwencji i samodzielności?

Udostępnij ten post

Podejmowanie decyzji, a co za tym idzie także pewnego ryzyka jest nieoderwalnym elementem życia. Nie da się funkcjonować w świecie, który oferuje nam wiele różnorodnych możliwości nie obierając żadnej drogi, nie zastanawiając się nad konsekwencjami wyborów i nie zadając sobie pytania "co by było gdyby?"
Dzieci także bombardowane są niezliczoną możliwością wyborów, a my niejednokrotnie krzywdzimy je podejmując decyzje za nie. Chcemy je chronić przed konsekwencjami złych wyborów, ale prawda jest taka, że im szybciej nauczą się podejmowania własnych decyzji tym lepiej.

Jeżeli pozwolimy dzieciom kroczyć własną ścieżką to szybko zauważymy pozytywne zmiany. Maluch nauczy się, że trzeba ponosić konsekwencje złych wyborów oraz, że wszystko jest z sobą w pewien sposób powiązane, uzależnione od siebie. To pomoże mu lepiej zrozumieć otaczający go świat. Dziecko stanie się także bardziej konkretne, wyrobi swój system wartości, bo niejednokrotnie będzie musiało wybrać co jest dla niego ważniejsze, a z czego może zrezygnować. Łatwiej mu będzie czegoś odmówić, gdy zastanie taka potrzeba. Stanie się asertywne! Dobre wybory z pewnością dadzą dziecku poczucie satysfakcji i uszczęśliwią jak mało co. Dziecko poczuje się mądre, wartościowe i łatwiej je będzie namówić do samodzielności. Fajnie byłoby mieć takie mądre, konsekwentne, asertywne, samodzielne i przede wszystkim szczęśliwie dziecko co?


Książka "Tappi. O tym, jak w Szepczącym Lesie zgubiły się trzy małe smoki" wydawnictwa Zielona Sowa to książka wprost stworzona do wyrabiania w dzieciach wyżej wymienionych cech. Tappi wraz ze swoim przyjacielem- reniferem Chichotkiem pilnują, aby żadnemu z mieszkańców Szepczącego Lasu nie stała się krzywda. Tu każdy jest dla siebie miły i stara się sobie pomóc. Wyobrażacie sobie co może się stać, gdy w lesie pojawią się trzy małe smoki pozostawione pod opieką niani, która nie ma zbyt dobrych zamiarów? Jeżeli jesteście tego ciekawi to sięgnijcie po tę książkę i razem z Tappim i Chichotkiem zabawcie się w detektywów.
Książka podzielona jest na krótkie rozdziały. Po każdym z nich mały czytelnik sam musi wybrać co Tappi ma zrobić. Dzięki temu książkę można czytać wiele razy, tworząc za każdym razem inną historię. Możliwych zakończeń jest aż trzynaście, a jak to zazwyczaj w bajkach bywa dobro wygrywa ze złem. Dzięki temu dziecko nie będzie miało wyrzutów sumienia i zawsze uratuje smoki. Raz szybciej, a raz wolniej. Raz na swojej drodze spotka dużo przeciwności losu, a raz mniej. Jak w normalnym życiu. Kolejną lekcją płynącą z lektury tej książki jest to, że nie wolno się poddawać w przypadku napotkania przeszkody.


Książkę można kupić tutaj KLIK.
Zapraszam też na recenzję Tappiego dla nieco starszych dzieci KLIK

Jeżeli lubicie książki, które mogą przez zabawę dużo nauczyć i są niezwykle kolorowe i przyjazne to ta książka z pewnością przypadnie Wam do gustu. 

Fanem miesiąca sierpień zostaje: Aga Kępa. Czekam a wiadomość z adresem do wysyłki nagrody :) 

8 komentarzy :

 1. Ooo jaka fajna :)
  Mój syn uwielbia wybory, nie cierpi kiedy coś mu się narzuca, więc książeczka w sam raz dla niego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa ta książeczka, idealna byłaby dla mojej samodzielnej, 4-letniej uparciuszki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki tego wydawnictwa zawsze bardzo chętnie znajdowały ciepły kącik w naszym domu. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiamy Tappiego, a ta część chyba doskonale nadaje się dla nas !!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie książki dla dzieci, które mogą czegoś nauczyć, rewelacyjna, musze ją kupić

  OdpowiedzUsuń
 6. Super ta ksiazka. Zapisuje na liste zakupow :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale fajna książka! Musimy się w nią zaopatrzyć :)

  OdpowiedzUsuń