Stoi na stacji lokomotywa... Gra dla dzieci.

Udostępnij ten post


Pamiętam, że jako dziecko recytowałam z zamkniętymi oczami niemal każdy wiersz Tuwima. Był jednak jeden bardzo bliski memu małemu serduszku. W ten długi wierszyk wkładałam wszystkie swoje siły, akcentowałam najważniejsze momenty, podnosiłam głos i zawsze gestykulowałam. To właśnie był wierszyk Lokomotywa.


Cóż innego mi wtedy zostało... Od małego miałam wpajaną miłość do kolei, pociągów i podróży. Połowa rodziny to kolejarze. Do dnia dzisiejszego tak jest. Zatem nie muszę Wam pewnie mówić jakie zamiłowanie ma mój syn. Tak, tak na widok lokomotywy świecą mu się oczy i wydaje z siebie okrzyki pełne zachwytu. Mamy zabawkowe ciuchcie, książki z pociągami i nawet grę o wdzięcznym tytule Lokomotywa.

Gra Lokomotywa to malutkie pudełeczko, które zmieści się w torebkę albo plecaczek aby umilać nam podróże. Jest idealna jako tzw. zabijacz czasu. Rozgrywki są bardzo szybkie, energiczne i żywiołowe. Trwają od 10 do 15 minut. Czyli dokładnie tyle ile potrafi wytrzymać dziecko.

W naszym domu jednak w tę grę nie grają dzieci tylko kolejarze ;) Pudełko z grą zawiera książeczkę z zasadami i mój ulubiony wiersz z dzieciństwa czyli Lokomtywę Tuwima. Znajdziemy także 54 kartoniki z których stworzymy pociągi z lokomotywą i wagonikami. 

Gra polega na odwróceniu wszystkich kafelków do góry nogami (tak jak w memo) i poszukiwaniu wagoników pasujących kolorem do wybranej przez nas lokomotywy. Wygrywa osoba, która jak pierwsza ułoży swój pociąg i odnajdzie dwie kafelki bonusowe. To odrobinę ubarwiona wersja Memory. Zmieniło się tylko to, że nie szukamy obrazka do pary, a wagoników o takim samym kolorze jak nasza lokomotywa. Nadal podglądamy i zapamiętujemy ruchy innych graczy. Przy odrobinie szczęścia, sprytu i spostrzegawczości jesteśmy w stanie stać się mistrzem tej gry.

Mogą w nią grać dwie lub cztery osoby. Dlaczego parzyście? Zestaw zawiera cztery lokomotywy. Czyli przy dwóch graczach każdy układa po dwa pociągi, a przy czterech każdy układa po jednym. Gdyby rozdzielić nierówną liczbę lokomotyw gra byłaby niesprawiedliwa.

Według producenta Lokomotywa nadaje się dla dzieci powyżej czterech lat. Jednak dzieci, które nie znają zasad gry Memory mogą bawić się w układanie kolorowych pociągów. Kwadraciki z nadrukami są kolorowe i sympatyczne dla oka więc na pewno zaciekawią najmłodsze dzieciaki.

Grę polecamy dla miłośników szybkich i nieskomplikowanych rozgrywek.Więcej gier znajdziesz na GRAJMY.

9 komentarzy :

 1. Bardzo fajna gra i na pewno wciągająca a przy okazji ćwiczy pamięć ;) bardzo lubimy takie gry :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szybko i nieskomplikowanie, czyli coś dla nas a wiersze Tuwima jeszcze dzisiaj recytuję córce z głowy ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. O ja Cię! Super pozycja! Na pewno spodoba się moim chłopcom :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa propozycja zabawy, i oczywiście jej edukacyjny wymiar, idealna na prezent dla naszych dzieci. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Znam małego miłośnika kolei, więc myślę że znalazłam dla niego idealny prezent ;)
  Dziękuję za recenzję

  OdpowiedzUsuń
 6. Klasyka w nowym - innym wydaniu :-)

  OdpowiedzUsuń