Muzea i wystawy w Polsce, które są przyjazne dziecku.

Udostępnij ten post

Dzieci raczej nie przepadają za chodzeniem korytarzem i patrzeniem na eksponaty zza szyby. Szybko się nudzą i zniechęcają. Jednak w Polsce mamy bardzo dużo naprawdę ciekawych miejsc, które można naszym dzieciom pokazać i nawet dotykać. Tak, tak... dotykać. Stworzyłam taką mini ściągę, która obrazuje muzea i wystawy w Polsce, które są przyjazne dziecku.


Boisz się, że Twoje dziecko będzie w muzeum dotykać eksponatów lub usiądzie na jakimś zabytkowym krześle? Bez obaw! W tych miejscach nikt Was nie wyprosi i nie będzie krzyczał. Jakie to miejsca? Poniżej znajduje się mała ściąga z podziałem na województwa.

Muzea i wystawy w Polsce, które są przyjazne dziecku.Muzea i wystawy w Polsce- województwo dolnośląskie.1. Hydropolis Wrocław- hydropolis.pl


Na stronie można przeczytać:
"Wystawa HYDROPOLIS znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4000 m². Wystawa podzielona jest na 8 stref tematycznych. Każda z nich przedstawia wodę z innego, fascynującego ujęcia."

2. Humanitarium Wrocław- humanitarium.eitplus.pl


Na stronie można przeczytać:
"HUMANITARIUM. Ogrody Doświadczeń to miejsce dedykowane dzieciom i dorosłym. Naszym celem jest rozbudzenie ciekawości i chęci zrozumienia nauki oraz wzmocnienie szacunku do otaczającego nas świata. Dzięki naszym interaktywnym eksponatom i zajęciom warsztatowym odwiedzający nas Goście zgłębiają tajniki nauk ścisłych, angażując w proces poznawczy wszystkie zmysły. W HUMANITARIUM udowodniliśmy już, że nauka nie musi być trudna, a jej poznawanie przez zabawę może stać się fascynującą, empiryczną przygodą."

3. Średniowieczna Osada Górnicza Złoty Stok- www.parktechniki.pl


Na stronie można przeczytać:
"Średniowieczna Osada Górnicza – to bardzo dokładna replika średniowiecznej osady górniczej, na którą składają się urządzenia zbudowane w skali 1:1. Wszystkie urządzenia działają o czym może przekonać się każdy zwiedzający. Urządzenia te są imponujące rozmiarem (15-metrowy kierat, 3-tonowe koło deptakowe) oraz rozmachem z jakim zostały zbudowane. Wszystkie powstały na podstawie średniowiecznych rycin Georgiusa Agricoli.
W żadnym miejscu w Europie nie można spotkać drugiej tak dokładnej i bogatej w urządzenia repliki górniczej wioski średniowiecznej.
Zwiedzanie Osady można spokojnie określić jako podróż w czasie do średniowiecza."

4. Centrum Historii Zajezdnia Wrocław- www.zajezdnia.org


Na stronie można przeczytać:
"Nasze projekty nie mają nic wspólnego ze skostniałym muzeum, w którym niczego nie można dotknąć. Nasz przepis na spotkanie z historią jest bardzo prosty – pokazujemy historię w żywy, fascynujący i budzący emocje sposób, nie zapominając przy tym o poszanowaniu wartości i idei, które od początku towarzyszyły założycielom Ośrodka.
Nasz zespół to młodzi, dynamiczni ludzie, którzy ciągle mają nowe pomysły. Chcemy zarażać innych pasją do unikatowej historii Dolnego Śląska. Poprzez podejmowanie wielu działań – nietypowe wystawy, wciągające akcje edukacyjne czy ciekawe wydawnictwa, docieramy do odbiorcy w sposób niekonwencjonalny i sprawiamy, ze wydarzenia z przeszłości przestają być ponure i zasnute mgłą podręcznikowej nudy."

5. Muzeum Pana Tadeusza Wrocław- www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl


Na stronie można przeczytać:
"Dzięki najnowocześniejszej technologii, przyjaznej zarówno dla młodego, jak i starszych pokoleń, w sposób przystępny i wieloaspektowy prezentujemy żywe dziedzictwo romantyzmu. Na tysiącu pięciuset metrach kwadratowych powierzchni wystawienniczej, w osiemnastu salach, zgromadziliśmy siedemset eksponatów, zainstalowaliśmy ponad sto gier, instalacji i prezentacji multimedialnych. Muzeum otwiera się na publiczność również dzięki wystawom czasowym oraz bogatej ofercie kulturalnej w postaci spotkań autorskich i warsztatów edukacyjnych."

Muzea i wystawy w Polsce- województwo kujawsko-pomorskie.


1. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu- www.mlynwiedzy.org.pl


Na stronie można przeczytać:
"- popularyzujemy osiągnięcia nauki, techniki i kultury, dorobku naukowego, technicznego oraz kulturowego,
- ukazujemy znaczenia nauki, techniki i kultury w życiu codziennym współczesnego człowieka, pełnimy rolę ośrodka animacji i wspieramy przedsięwzięcia służące popularyzacji nauk przyrodniczych, wiedzy technicznej, ochronie   środowiska naturalnego oraz dziedzictwa kulturowego,
- wzbudzamy ciekawość świata poprzez zainteresowanie naukami przyrodniczymi, technicznymi,  oraz różnorodnymi formami aktywności kulturalnej i artystycznej,
- upowszechniamy nowoczesne metody kształcenia,
- prezentujemy  historyczny rozwój nauki, techniki i kultury,tworzymy krajową i europejskiej przestrzeni wiedzy."

2. Żywe Muzeum Piernika w Toruniu- www.muzeumpiernika.pl


Na stronie można przeczytać:
"Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać tradycję wypieku toruńskiego piernika, historię miasta, średniowieczną kulturę i język w niezwykłej atmosferze i z humorem! Do roboty gonimy wszystkich bez wyjątku, czy to małych, czy dużych. Poznawanie historii i tradycji w naszym Muzeum to radość dla zwiedzających w każdym wieku, nawet najbardziej dojrzałym."


Muzea i wystawy w Polsce- województwo lubelskie.1. Muzeum Nadwiślańskie, Oddział Przyrodniczy w Kazimierzu Dolnym- www.mnkd.pl/muzeum-przyrodniczeNa stronie można przeczytać:
"Muzeum gromadzi i opracowuje zbiory przyrodnicze z zakresu geologii, paleontologii, botaniki i zoologii, pochodzące głównie z terenu Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, liczące obecnie ponad 12 000 okazów. Stanowią one coraz pełniejszą dokumentację przyrodniczą tego terenu."


Muzea i wystawy w Polsce- województwo lubuskie.


1. Park Dinzaurów w Nowinach Wielkich- www.park-dinozaurow.pl/pl/


Na stronie można przeczytać:
„Park Dinozaurów Nowiny Wielkie" to idealny cel na rodzinną wycieczkę.  Zapraszamy do skorzystania z wielu atrakcji Parku Dinozaurów, z których największą jest leśna ścieżka edukacyjna z czterdziestoma naturalnej wielkości modelami prehistorycznych gadów. 700 metrów krętej ścieżki zatopionej w zieleni lasu prowadzi nas po kolei przez okresy geologiczne pokazując jak rozwijało się życie na ziemi. Podczas spaceru cofniemy się w czasie o setki milionów lat. Do czasów pierwszych płazów i ogromnych ważek, zobaczymy jak wyglądały pierwsze ssaki i staniemy oko w oko z dinozaurami - największymi zwierzętami, jakie kiedykolwiek żyły na ziemi. 
"Park Dinozaurów Nowiny Wielkie" został zaprojektowany i stworzony tak, aby zainteresować wszystkie odwiedzające go osoby, niezależnie od wieku. Wycieczka w prehistorię będzie na pewno niezapomnianym przeżyciem i dostarczy wszystkim wiele wrażeń. Po zapadnięciu zmroku podświetlone modele dinozaurów stwarzają niesamowite wrażenie. Miło spędzając czas można się tutaj wiele nauczyć i dowiedzieć o ewolucji życia na ziemi.  Dla wymagających istnieje możliwość zwiedzania Parku z przewodnikiem.

2. Planetarium Wenus w Zielonej Górze- www.planetariumwenus.pl


Na stronie można przeczytać:
W samym centrum Zielonej Góry goście odwiedzający stolicę Regionu Lubuskiego odnajdą charakterystyczny i nietypowy budynek, którego zwieńczeniem jest srebrzyście połyskująca kopuła…
Kiedyś kino Wenus, dzisiaj – Planetarium, umiejscowione niemal w samym centrum Zielonej Góry, jest obiektem wyjątkowym przede wszystkim dzięki zainstalowaniu ruchomej kopuły, której masa to prawie 3 tony, średnica wynosi 10 metrów, a pod nią znajdują się 93 wygodne fotele.


3. Centrum Przyrodnicze w Zielone Górze- www.centrumprzyrodnicze.pl


Na stronie można przeczytać:
W zielonogórskim Centrum znajdują się ekspozycje stałe i czasowe.
Stałe, to stanowiska interaktywne, gdzie wszystkiego wręcz należy dotknąć, które odnoszą się do różnych dziedzin nauki: fizyki, biologii, nauki o człowieku i Ziemi. W poznaniu wszystkiego pomagają pracownicy Centrum, specjaliści z różnych dziedzin nauki, którzy opowiadają np. o tym jak działa ludzkie oko, zmierzą naszą przewodność elektryczną, nasz puls, objaśnią jak działa „armata” powietrzna, jaką gęstość mają różne ciecze i jak wyglądają różne tkanki pod mikroskopem. Dużym zainteresowaniem cieszy się także stanowisko wirtualnej rzeczywistości w 3D. Dzięki specjalnym okularom można znaleźć się w samym środku lasu jurajskiego i spotkać „oko w oko” z dinozaurem.
Oprócz sali stanowisk interaktywnych, w Centrum znajdują się także wystawy czasowe. Wieczorem i w nocy, budynek CP jest przepięknie podświetlany kolorowym światłem, które tworzy na nim niepowtarzalne barwne obrazy.

Muzea i wystawy w Polsce- województwo łódzkie.


1. Pałac Pełen Bajek Łódź- www.kinomuzeum.pl


Na stronie można przeczytać:
"Na strychu Pałacu Scheiblera każda ma swój pokój. Można więc wejść do budy Reksia i przysiąść na jego sankach, zajrzeć do igloo Pingwina Pik Poka, a na statku Bolka i Lolka wyposażonym w prawdziwe liny okrętowe i koło ratunkowe każde dziecko może pokręcić kołem sterowym. Dzięki green boxowi zwiedzający mogą wejść do animacji Zaczarowany ołówek, a kilka kroków dalej usiąść w samochodzie Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka poszukującego Baltazara Gąbki pod czujnym okiem obserwującego sytuację z balonu szpiega z Krainy Deszczowców. W pokoju Uszatka czeka zaś historyczny Miś z bajki i jego współczesna niemal metrowa replika – przytulanka. Można również zajrzeć do szafy z ubraniami Misia lub posiedzieć na łóżeczku ze słynną piżamką. Natomiast w pełnej kwiatów Dolinie Muminków warto zrobić dzieciom zdjęcie z Muminkami większymi od nich."

2. Muzeum Kanału "Dętka" Łódź- www.muzeum-lodz.pl/pl/muzeum-kanalu-detkaNa stronie można przeczytać:
"Muzeum Kanału „Dętka” powstało w 2008 roku i jest najmłodszym oddziałem Muzeum Miasta Łodzi.  Odkrywa ono dotychczas nieznane fakty z historii miasta. Bo z jednej strony prawie nikt nie widział łódzkich podziemi (blisko 4 tysięcy kilometrów wodociągów i kanałów!), z drugiej zaś, mało kto wie o rozmachu i zapale, z jakimi w latach 20. i 30. ubiegłego wieku budowano ten podziemny labirynt."


3. Muzeum Fabryki w Łodzi- www.muzeumfabryki.com.pl


Na stronie można przeczytać:
"Muzeum Fabryki to miejsce, gdzie odkryjecie historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX. wieku. W czasach swojej świetności zakłady te produkowały miliony metrów tkanin bawełnianych. 
Przemysłowe imperium Poznańskiego stanowiło samowystarczalną dzielnicę z rezydencją właściciela, domami dla robotników, własnym kościołem i szpitalem. Dziś w zabytkowych budynkach mieści się centrum Manufaktura. W Muzeum Fabryki poznacie dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną pracę dawnych robotników. Nasza wystawa prezentuje zdjęcia, dokumenty, filmy, plany architektoniczne, próbki surowców i produktów fabryki. Tutaj zobaczycie jak pracują zabytkowe krosna i posłuchacie historii opowiadanych przez dawnych pracowników. W Muzeum Fabryki przedstawiamy również długą drogę bawełny z plantacji, poprzez fabrykę, do sklepu z tkaninami."Muzea i wystawy w Polsce- województwo małopolskie.


1. Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie- www.mimk.com.pl


Co można przeczytać na stronie:
"Muzeum posiada oddział - Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, znajdujący się przy Alei Pokoju 68 w Parku Lotników. Jest to plenerowa ekspozycja - park, w którym, dzięki interaktywnym doświadczeniom z zakresu akustyki, mechaniki, hydrostatyki i optyki można, poprzez zabawę, poznawać prawa fizyki."


2.Muzeum Motyli Arthropoda Bochnia- www.muzeummotyli.com


Co można przeczytać na stronie:
"To największa stała ekspozycja motyli świata w Polsce licząca ponad 5 tysięcy okazów pochodzących z całego świata. Zbiór jest uwieńczeniem pasji kolekcjonerskiej Jacka Kobieli trwającej już  36 lat. Cześć kolekcji pochodzi z łowów własnych, zdobytych podczas podróży po Europie, Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej, reszta to okazy nabyte od kolekcjonerów a także entomologów w różnych zakątkach świata. Od 2009 roku prezentacją i organizacją zbioru zajmuje się jego syn Filip Kobiela – autor oprawy graficznej muzeum który systematycznie powiększa i eksponuje zbiory muzeum Arthropoda. Jest to już trzecie pokolenie kolekcjonerów w rodzinie, kontynuujących zamiłowania prof. Stanisława Fischera, twórcy muzeum w Bochni założonego w 1959 roku. Zbiór muzeum Arthropoda prezentuje systematyczny przegląd motyli dziennych i nocnych podzielonych według rodzin i rodzajów występujących na kontynentach świata."

Muzea i wystawy w Polsce- województwo mazowieckie.


1. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie- www.kopernik.org.pl


Na stronie można przeczytać:
"Centrum Nauki Kopernik to nie jest muzeum. Nie mamy gablot ani przewodników. To przestrzeń, która zainspiruje Cię do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Od Ciebie zależy, ile z tego weźmiesz." 

2. Muzeum dla Dzieci im. Janusza Korczaka w Warszawie- www.ethnomuseum.pl/muzeum-dla-dzieci.html


Na stronie można przeczytać:
Pragniemy stymulować do zadawania pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi, wyrażania zdziwienia, zgłaszania wątpliwości, prowadzenia twórczego kulturalnego dialogu. Chcemy ofiarowywać dzieciom pozytywne emocje, pobudzać ich wyobraźnię, zachęcać do najśmielszych marzeń i ich realizowania.
W specjalnie zaprojektowanej przestrzeni kilku sal dzieci mogą odkrywać świat, poznać kultury – tradycyjne i współczesne, przedmioty i zjawiska z różnych kontynentów. Dowiadują się też czym jest muzeum, kto w nim pracuje, jak się po nim poruszać. Mogą dotykać każdego eksponatu i znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. A wszystko to w formie zabawy, ciekawej przygody, niespodzianki.
W każdej z nich możliwa jest realizacja różnorodnych form artystycznej ekspresji-działań plastycznych, literackich, teatralnych, muzycznych.


3. Wild West City Runów- www.kowboje.com.pl


Na stronie można przeczytać:
Każdego sezonu, miasteczko prezentuje ekscytujące zestawy programów wprowadzających w westernowy klimat. Tutaj, każdy może cofnąć się do tamtych czasów, bowiem stary zachód odsłania swoje prawdziwe oblicze na waszych oczach. Ponad 30 różnych atrakcji, jest udostępnionych każdego dnia i to one pozwalają wnieść w nasze życie elementy życia i historii Dzikiego Zachodu.


Muzea i wystawy w Polsce- województwo opolskie.


1. Jura Park Krasiejów- www.juraparkkrasiejow.pl


Na stronie można przeczytać:
W niezwykłym interaktywnym pawilonie muzealnym przemierzymy wspólnie podróż w czasie. Przekraczając próg Parku Nauki i Ewolucji Człowieka decydujecie się na uczestniczenie w niezwykłym zdarzeniu. Wplączemy Was w zawiłe losy Świata. Staniecie się świadkami fascynujących przemian i dołączycie do wybranego grona podróżników w czasie – temponautów! A Wasza przygoda zacznie się 66 milionów lat temu, kiedy życie na Ziemi niemalże zostało zgładzone. Niemalże… bo przecież trwa nadal.

Muzea i wystawy w Polsce- województwo podkarpackie.


1.  Muzeum Przemysłu Gazowniczego I Ciepłowniczego w Bóbrce- www.bobrka.pl


Na stronie można przeczytać:
Muzeum w Bóbrce oprócz działalności naukowej, badawczej i wydawniczej prowadzi również bogatą działalność edukacyjną. Oferta lekcji muzealnych jest skierowana do uczniów przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Lekcje muzealne prowadzone są przez pracowników Muzeum w formie wykładu połączonego z prezentacją multimedialną oraz bezpośrednią prezentacją wybranych eksponatów. Odbywają się w jednej z sal Muzeum i trwają około 40-60 minut.
W czasie zajęć dzieci mogą zobaczyć i dotknąć wiele eksponatów. Tematyka i sposób prezentacji lekcji dostosowane są do różnych grup wiekowych uczestników. Zależy nam, aby wzbudzić zainteresowanie, nauczyć oraz zachęcić dzieci i młodzież do zapoznania się z historią przemysłu naftowego.

2. Muzeum Dobranocek Reszów- www.muzeumdobranocek.com.pl


Na stronie można przeczytać:
"Zapraszamy w sentymentalną podróż do jedynego w Polsce Muzeum Dobranocek z wyjątkową kolekcją pamiątek z popularnych animacji dla dzieci, powszechnie nazywanych dobranockami. To miejsce niezwykłe, w którym można przenieść się do krainy wspomnień, wzruszeń i dobrych emocji- w świat wieczorynek."

Muzea i wystawy w Polsce- województwo podlaskie.


1. Muzeum Wojska w Białym Stoku- www.mwb.com.pl


Na stronie można przeczytać: 
W ciągu ponad 40 lat działalności Muzeum Wojska zebrało pokaźną kolekcję eksponatów. Pochodzą one z zakupów i wykopalisk, ale również z darów mieszkańców miasta i lokalnych jednostek wojskowych. W naszych zbiorach znajduje się broń biała od czasów średniowiecza po szable ułanów, broń palna z niemal wszystkich krajów Europy, a także elementy wyposażenia i umundurowania (przede wszystkim polskie, niemieckie i rosyjskie). Pozyskiwanie nowych eksponatów ma na celu odtworzenie wyglądu żołnierzy z konkretnych okresów historycznych. Oddzielny zbiór stanowi kolekcja dokumentów historycznych.

2. Chatka Baba Jagi Hajnówka- www.chatkababyjagi.pl


Na stronie można przeczytać:
Nie za siedmioma górami czy też lasami, ale na skraju Puszczy Białowieskiej znajduje się chatka Baby Jagi. Jest prawdziwa i można ją zobaczyć na własne oczy. Zapewne pamiętacie historię o Jasiu i Małgosi ? Tak, to właśnie tu miały miejsce ich przygody! Miejsce jest wyjątkowe. Bez względu na to ile masz lat, stajesz się dzieckiem. Znów możesz robić rzeczy na które już dawno sobie nie pozwalasz. Tu wszystko dozwolone. Autentyczność tego miejsca powoduje, że nie tylko dzieci ale również rodzice, dziadkowie, ciocie… wszyscy którzy tu wejdą przenoszą się cudowny świat bajki. Emocje jakie wywołuje ten domek, powoduje, że dzieci rozmawiają o tym magicznym miejscu jeszcze przez całe tygodnie. Cały wyjazd do Białowieży kojarzy im się z chatką Baby Jagi. Macie naszą gwarancję, że będą pamiętały dłużej niż żubra. 

3. Park Miniatur Zabytków Podlasia Hajnówka- www.parkminiatur-hajnowka.pl


Na stronie można przeczytać:
Park Miniatur Zabytków Podlasia zlokalizowany jest w Hajnówce, nieopodal serca Puszczy Białowieskiej (20 km od Białowieży). Powstał z myślą ukazania piękna zabytkowej architektury województwa podlaskiego. W Parku podziwiać można tak charakterystyczną dla tego regionu kolorową architekturę drewnianą, obiekty sakralne, pałace, itp. Wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25, [standardowej skali dla większości parków miniatur w Europie], przez co łatwo można porównać różnice w wielkości poszczególnych zabytków. Dzięki informacjom umieszczonym przy miniaturkach, można również pokrótce zapoznać się z historią danej budowli oraz dowiedzieć się kilku ciekawostek.


Muzea i wystawy w Polsce- województwo pomorskie.


1. Centrum Hewelianum Gdańsk- www.hewelianum.pl


Na stronie można przeczytać:
"Usytuowane w samym sercu Gdańska Centrum Hewelianum to nowoczesne centrum nauki mieszczące się w zabytkowych obiektach architektury militarnej. Centrum Hewelianum zajmuje się popularyzacją nauki organizując interaktywne i multimedialne wystawy w nowoczesny sposób pokazujące inne oblicza nauki!
Już dziś pomagają one zrozumieć fizykę, astronomię, historię czy biologię, a także chemię i królową nauk – matematykę."

2. Centrum Nauki Eksperyment Gdynia- www.experyment.gdynia.pl


Na stronie można przeczytać:
"Centrum jest niecodzienną pracownią doświadczalną dla małych i dużych odkrywców – amatorów, w którym w sposób namacalny mogą oni na własną rękę przeprowadzić eksperymenty, poznając prawa zachodzące w przyrodzie.
W Centrum Nauki EXPERYMENT stanowiska są zaprojektowane w sposób interaktywny, aby zwiedzający mogli sami, w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauki."

3. Muzeum Emigracji w Gdyni- www.polska1.pl


Na stronie można przeczytać:
"W Gdyni powstało pierwsze w kraju muzeum poświęcone historii polskiej emigracji. Z inicjatywy władz miasta w historycznym gmachu Dworca Morskiego, skąd przez dziesięciolecia wypływały polskie transatlantyki, powstała instytucja, która o dziejach wyjazdów i losach Polaków na świecie opowiada w ścisłym związku ze współczesnością. Historia emigracji pisze się bowiem każdego dnia. Jej najróżniejsze wymiary przedstawia wystawa stała."

Muzea i wystawy w Polsce- województwo śląskie.


1. Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach- www.kopalniasrebra.pl


Na stronie można przeczytać:
Zwiedzanie Kopalni Srebra odbywa się w podziemnych korytarzach położonych 40m pod powierzchnią ziemi. W Kopalni przez cały rok panuje stała temperatura ok. 10 C. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem, trwa około 90 minut. Zalecamy ciepłe okrycia i obuwie sportowe lub na płaskim obcasie.
Oprócz podziemnych korytarzy na powierzchni znajduje się muzeum oraz Skansen Maszyn Parowych. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

2. Etno Muzeum Zaczarowana Chata w Rudach- www.zaczarowanachata.pl


Na stronie można przeczytać:
Jedyna taka placówka w Polsce. Prezentujemy niezwykle wystawy dotyczące kultury Indian ameryki północnej i południowej
oraz zaskakujące i bardzo ciekawe informacje z dawnej kultury polskiej-zwyczaje, wierzenia,i wiele innych.

3. Park Miniatur Ogrodzieniec- www.park-ogrodzieniec.pl


Na stronie można przeczytać:
Nasz Park poza bardzo dobrym położeniem (tuż obok pięknych ruin Ogrodzienieckiego Zamku) jest doskonałym miejscem edukacyjnym dla dzieci!!! 
Park Doświadczeń Fizycznych przybliży dzieciom podstawowe pojęcia fizyczne, Park Miniatur pokaże im historię, Dom Legend i Strachów przestraszy i zadziwi, a Tor Saneczkowy i Park Rozrywki zabawi!

4. Park Dinozaurów w Ustroniu- www.parkdinozaurow-ustron.pl


Na stronie można przeczytać:
Główną atrakcją Parku jest ścieżka edukacyjna, przy której rozlokowane są ruchome eksponaty dinozaurów. Zwiedzający będą mogli przyjrzeć się z bliska naturalnej wielkości prehistorycznym gadom i wsłuchać się w ich przerażające odgłosy. Podczas spaceru w scenerii starego lasu będzie można również poszerzyć swoją wiedzę na temat tych fascynujących olbrzymów, które wymarły 65 milionów lat temu. W tym magicznym miejscu można też przyjemnie spędzić czas odpoczywając na ławce u stóp 7-metrowego Brachiozaura lub największego drapieżnika w historii Ziemi Tyranozaura Rexa. Po czym kilkadziesiąt metrów dalej wchodząc w świat KING SIZE PARKU możemy spojrzeć „prosto w oczy” biedronce, pchle ludzkiej, jelonkowi rogaczowi… Patrząc w górę możemy zobaczyć czułki mrówki lub zderzyć się z ogromem rozmiarów roztocza kurzu domowego, kleszcza czy pająka kątnika. W tym czasie będzie na nas patrzeć z wysokości 4 metrów gąsienica widłogonka siwica. Spacerując ścieżkami wśród roślinności będzie można dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy na temat tych owadów. Na pewno zdobyte informacje przydadzą się w szkole lub zaspokoją własną ciekawość.

5. Muzeum Dawnych Rzemiosł Żarki- muzeumzarki.pl


Na stronie można przeczytać:
"Muzeum Dawnych Rzemiosł mieści się w blisko stuletnim młynie elektrycznym. Obiekt został pomyślany jako muzeum interaktywne – rodzaj parku technicznego. Zwiedzający Stary Młyn wyruszają w pasjonującą podróż w czasie. W jej trakcie poznają historię pięciu głównych rzemiosł obecnych od wieków w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa. Całość uzupełnia prezentacja losów miasteczka wzbogacona wątkami handlu. Każdy kolejny element ekspozycji to krok w głąb historii – tajemniczej i fascynującej opowieści o miejscach, przedmiotach i ludziach, przez wieki stanowiących fundament istnienia Żarek.
Stary Młyn to miejsce gdzie nowoczesność łączy się z tradycją, a zabawa z nauką. Elementy ekspozycji pozwalają na: dotykanie, zaglądanie, sprawdzanie, wąchanie itd. Zwiedzający mogą samodzielnie wykonywać drobne prace związane z rzemiosłami, zarówno podczas zwiedzania ekspozycji jak i podczas zajęć warsztatowych. To jedyne takie miejsce na Jurze!"

6. Muzeum Chleba w Radzionkowie- www.muzeum-chleba.pl


Na stronie można przeczytać:

"Muzeum powstało z szacunku dla historii i z potrzeby serca.Zgromadzone zostały w nim eksponaty, zbierane przez wiele lat, wszystko co służyło wykonaniu chleba i wszystkiego co o szacunku dla chleba zaświadcza.Nasze zbiory muzealne gromadziliśmy przez około 10 lat przed otwarciem obiektu i ciągle poszerzamy o następne eksponaty. Są to między innymi tematyczne pocztówki, maszyny i urządzenia, narzędzia, wyposażenie wnętrz, dokumenty z okresu XIX i XX wieku oraz archiwalne dokumenty z XVI i XVII wieku. Gośćmi szczególnie ważnymi w Muzeum są i będą dzieci. Bo od szacunku dla kromki, naszej strawy powszedniej już tylko krok do szacunki dla najbliższych, do kraju rodzinnego do otaczającego nas świata. Intencją naszą jest również uświadomienie wszystkim, że spośród najróżniejszych wypieków nasz polski, tradycyjny chleb nie ma sobie równego. Naszą ideą natomiast jest kultywowanie i uczenie szacunku do chleba oraz związanychy z nim tradycji i zwyczajów. Muzeum i jego bardzo liczne zbiory skierowane są do młodzieży, acz nie tylko; zwiedzający mogą na miejscu własnoręcznie uformować pieczywo i je upiec, co uatrakcyjnia zwiedzanie i przybliża pracę piekarzy. Nasze muzeum jest jedynym poświęconym piekarstwu i ciastkarstwu muzeum w krajach Europy Wschodniej, porównywalne jedynie z podobnymi placówkami w Niemczech, Szwajcarii i Francji."

Muzea i wystawy w Polsce- województwo świętokrzyskie.


1. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach- www.muzeumzabawek.eu


Na stronie można przeczytać:
"Czym bawiły się dzieci w XVIII, XIX i na początku XX wieku? Gdzie kupowano zabawki i kto je produkował? Czy wszystkie służyły do zabawy i czy dzieci z tamtych czasów bawiły się nimi tak samo, jak współczesne maluchy? Odpowiedzi na te i inne pytania warto poszukać na stałej wystawie w Muzeum Zabawek i Zabawy pt. „Miasto zabawek”."

2. Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie- www.stolica-bajek.pl/centrum-bajki.php


Na stronie można przeczytać:Od 2010r. Europejskie Centrum Bajki działa w nowej siedzibie- w wielofunkcyjnym obiekcie dla dzieci znajduje się biblioteka z czytelnią i księgarnią, sala kinowa i teatralna oraz sale warsztatowe. Budynek otaczają ogród zmysłów z altanami, a także kuźnia, która ma upamiętniać słynnych kowali z bajki "120 Przygód Koziołka Matołka". Nad stawem swoje miejsce znalazł amfiteatr. Budowa tej nowoczesnej siedziby ECB została sfinansowana ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Świętokrzyskiego oraz Gminy Pacanów.

3. Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach- www.cndavinci.pl


Na stronie można przeczytać:
"Centrum Nauki Leonardo da Vinci jest zbliżony co do wielkości do Centrum Nauki Kopernik  w Warszawie. Obiekt popularyzuje nowoczesną naukę przez zabawę. Lokalizacja Centrum daje nieograniczone możliwości.  Tematem wystawy jest zdrowy organizm ludzki – dobrze funkcjonujące ludzkie ciało, które pozwala zachować sprawność fizyczną i umysłową.  Wystawa ma uświadomić zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Przedstawia pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Jednocześnie wskazuje czynniki, które najczęściej ją zakłócają i powodują osłabienie ciała. Na  wystawę składa się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Patronem wystawy jest Leonardo da Vinci – twórca najpopularniejszego rysunku na świecie. Zwiedzający mogą  zatem poznać postać włoskiego mistrza oraz ideę idealnych proporcji ludzkiego ciała przy stanowisku poświęconemu „Człowiekowi Witruwiańskiemu”. Każdy ma możliwość stworzenia własnej, zindywidualizowanej postaci witruwiańskiej odpowiadającej jego sylwetce. Młodzież i dzieci mogą przeprowadzać eksperymenty naukowe poznając tajemnice przyrody. Z kolei nauczyciele mają możliwość wykorzystać nowoczesne i innowacyjne metody kształcenia dla najmłodszych zdecydowanie różniące się od tych w szkole. Natomiast odwiedzające Centrum rodziny spędzą mile i ciekawie wolny czas. Chcemy połączyć wiele dziedzin i dawać wszystkim możliwość rozwoju."

Muzea i wystawy w Polsce- województwo warmińsko-mazurskie.


1. Ełcka Kolej Wąskotorowa- Ełk- http://kolejka-elk.pl


Na stronie można przeczytać:
Zapraszamy wszystkich turystów w nieśpieszną i urzekającą podróż ponad 100-letnią Ełcką Koleją Wąskotorową – jedyną czynną tego typu atrakcją turystyczną na Warmii i Mazurach.
Wybudowana w latach 1912-1918 Ełcka Kolej Wąskotorowa uznana została za cenny zabytek kultury technicznej. W 1991 r. wpisano ją do rejestru zabytków pod numerem A-3194.
Od 2014 roku ponad 100-letnia Ełcka Kolej Wąskotorowa jest częścią Muzeum Historycznego w Ełku. Wcześniej, przez ponad 11 lat kolejka była częścią Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ełku.


2. Ogrody Pokazowe & Motylarnia Marcinkowo- www.arsson.pl


Na stronie można przeczytać:
W naszych ogrodach spotkacie Państwo liczne przykłady ścieżek, murków zatopionych w zieleni, wśród których nie brakuje unikalnych roślin, które pomimo kapryśnego klimatu Mazur z powodzeniem pięknie i zdrowo rosną. 
W Ogrodach Pokazowych znajduje się jedyna na Warmii i Mazurach Motylarnia.
Jest to woliera, w której można obserwować żywe motyle z mazurskich łąk. 

Muzea i wystawy w Polsce- województwo wielkopolskie.


1. Brama Poznania ICHOT- www.bramapoznania.pl


Na stronie można przeczytać:
"Brama Poznania to pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa, które przy pomocy nowych technologii łączy opowieść o dziejach katedralnej wyspy, rozwoju miasta Poznania z narracją o początkach Państwa Polskiego – wspólnoty, której kolebką jest Ostrów Tumski. Turystyczna aktywizacja wyspy i jej otoczenia jest ponadto jednym z pierwszych działań zmierzających do przekształcenia tego obszaru w tzw. ekomuzeum."

2. Rogalowe Muzeum Poznania- www.rogalowemuzeum.pl


Na stronie można przeczytać:
Rogalowe Muzeum Poznania to żywe centrum poznańskich tradycji i kultury. Mieści się w samym sercu Poznania – na Starym Rynku z widokiem na wieżę ratuszową z koziołkami.
To miejsce dla wszystkich którzy chcą poznać lepiej Poznań, jego specyfikę, język oraz symbole, ze szczególnym uwzględnieniem Rogali Świętomarcińskich. W kameralnej, swobodnej atmosferze pokazów na żywo. Z humorem i z interakcją z naszymi Gośćmi.

3. Park Makiet Mikroskala Konin- www.mikroskala.eu


Na stronie można przeczytać:
Na odwiedzających Centrum Edukacji i Rozrywki Park Makiet Mikroskala w Koninie czeka ponad 50 różnych makiet i dioram o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym. Wyjątkowość parku tkwi przede wszystkim w tym, że przedstawiane są wydarzenia, a nie tylko budowle. Niektóre makiety są interaktywne, które uruchamia zwiedzający. Jego oryginalność to również zaskakująca tematyka makiet – pod tym względem jest to jedyny taki park w Polsce oraz Europie. Makiety przedstawiają sceny z popularnych filmów, obrazy z historii Polski i świata. Wystawa wsparta jest licznymi opisami i prezentacjami multimedialnymi, co pozwala na poznanie wielu ciekawych faktów.
Zapewniamy też atrakcje dla najmłodszych gości parku. Czekają na nich interaktywne kolejki, postaci z bajek PRL-u oraz makieta wesołego miasteczka pełna świateł i barw. Dzieci mogą również podziwiać dinozaury i doświadczyć komunikowania się ludzi z obcymi.

Muzea i wystawy w Polsce- województwo zachodniopomorskie.


1. Muzeum Technikii Komunikacji Szczecin- muzeumtechniki.eu


Na stronie można przeczytać:
"Rzecz się dokonała 1 stycznia 2006 roku, kiedy oficjalnie powołano Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki. Od tego czasu zajezdnia Niemierzyn powoli wraca do świetności, a muzeum obrasta w pojazdy. Najcenniejsza w zbiorach jest kolekcja 32 zabytkowych samochodów i 56 motocykli kupiona w 2007 r."

2. Eureka Szczecin- www.fundacja-eureka.edu.plNa stronie można przeczytać:
"Wystawa EUREKA została otwarta 9 listopada 2002 r. w Muzeum Narodowym w Szczecinie na Wałach Chrobrego. Powstała z inicjatywy prof. Jerzego Stelmacha, jako element przyszłego Centrum Nauki w Szczecinie.
Na wystawę można patrzeć, jak na naukowe wesołe miasteczko. Prezentowane eksponaty są najczęściej bardzo proste, jednak tak przedstawione, że działają na wyobraźnię. Unikamy eksponatów skomplikowanych i drogich oraz nasyconych techniką. Obecnie posiadamy ich ponad 80."

Jestem przekonana, że takich atrakcyjnych miejsc jest znacznie więcej. Dajcie znać w komentarzach jakie miejsca polecanie na zwiedzanie z dziećmi. Razem możemy stworzyć wspaniałą listę!

20 komentarzy :

 1. Swietny wpis wszystko w jednym miejscu

  OdpowiedzUsuń
 2. Ze swojego doświadczenia powiem, że muzea otwierają się na dzieci! Z Warszawy polecam jeszcze Muzeum Domków dla Lalek, Muzeum Fryderyka Chopina (warsztaty, poznawanie muzyki Chopina w grze podobnej do Twistera). W Muzeum Wojska w B-stoku nie byłam z 15 lat. kiedyś jego jakość była... (zasłona milczenia). Skoro teraz jest lepiej, to przy najbliższej okazji się wybiorę!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dodałabym jeszcze Europejskie Centrum Solidarności, Tosia wyszła stamtąd zachwycona i chce jechać po raz kolejny, Park Wrocławski w Lubinie, nie jest to może typowe muzeum, ale warto wybrać się tam z dzieckiem i Muzeum Archeologiczne w Poznaniu - dobry dowód na to, że nie potrzeba mnóstwa pieniędzy, żeby stworzyć miejsce, które zainteresuje również najmłodszych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecam Żywe Muzeum Piernika w Toruniu i Centrum Nauki Kopernik:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna ściąga dla rodziców. Ja mam plan na miejsca przyjazne rodzinom z dziećmi

  OdpowiedzUsuń
 6. Małopolska: kopalnia soli w Bochni. Na dole zjeżdżalnia (kilkadziesiąt metrów chyba?), boiska sportowe. Podziemne jezioro z łódkami, kolejka. A na powierzchni obok kopalni jest średniowieczna osada. Strona: www.kopalniasoli.pl ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kopalnia soli w Wieliczce ;) Muzeum lalek w pilznie ;)
   Dom wiedzmy w Pilznie ( pyszne pierogi ) laleczki chińskie
   Aqua park w Krakowie ;)
   I tak dalej i tak dalej ;D

   Usuń
 7. Polecam imprezy plenerowe dla dzieci w skansenie w Osieku nad Notecią w województwie wielkopolskim.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajne zestawienie! Sezon na wyjazdy przed nami , więc na pewno komuś się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetne zestawienie - idealna ściągawka na majówki, wakacje i ferie. Ja jeszcze do listy dorzuciłabym Żywe Mzueum Porcelany w Ćmielowie i Kopalnia Krzemionki - dwa miejsca obok siebie w świętokrzyskim. Pełne wrażeń i bardzo ciekawe dla mnie i moich rozbieganych bliźniaków :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Super... Napewno zajrzę do tego wpisu jak będziemy jechać na podbój jakiegoś Polskiego miasta ;-)
  Od siebie w Łodzi polecam jeszcze Eksperymentarium i Muzeum Se-ma-for.

  OdpowiedzUsuń
 11. Super zestawienie! :) Na pewno kiedyś do niego wrócę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Brakuje PIERNIKARNI ŚLĄSKIEJ w Niemczy pod Wrocławiem z Kopalnią w Szklarach tuż obok :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu ma kącik dla dzieci. Polecam zajrzeć tam i dopisać do świetnej listy :) Oby takich miejsc było jak najwięcej:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetne zestawienie. Proszę dopisz dp listy Experyment w Gdyni.😉

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawe zestawienie☺ na pewno skorzystam z listy przy najbliższej wycieczce do Warszawy ☺

  OdpowiedzUsuń
 16. A ja mam takie pytanie, czy wszystkie te miejsa odwiedziliście wraz z dziećmi, czy bazujecie jedynie na informacjach zawartych w sieci? Niektóre z wymienionych tu miejsc nie do końca działają na zasadzie "możesz wszystkiego dotykać", a na liście nie pojawiają się inne ciekawe obiekty. Rozumiem, że to Wasza w pełni subiektywna lista :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Najbliżej mamy do tych z Podkarpacia i Małopolski .Ale kto wie może kiedyś wybierzemy się w dalsze strony.

  OdpowiedzUsuń