Jakie zwierzę wybrać dla dziecka?

Udostępnij ten post


Bardzo często można usłyszeć, że dziecko lepiej rozwija się wśród zwierząt. Wiadomo, że zwierzak to przyjaciel na całe życie. Tylko jakie zwierzę wybrać dla dziecka? Przede wszystkim należy dokładnie przemyśleć kupno lub adopcję zwierzaka.


Zanim postanowisz, że Twoje dziecko dostanie zwierzątko przebrnij przez kilka punktów. Wtedy uda Ci się zdecydować jakie zwierzę wybrać dla dziecka i kiedy będzie na to odpowiedni czas.

1. Faza uzmysłowienia.


Dość długo się zastanawiałam czy nie pominąć tego etapu, bo przecież zaglądają tutaj same inteligentne osoby, którym nie trzeba przypominać o kilku podstawowych sprawach. Przecież wiecie że szczeniaczki rosną i, że jeżeli nie dostaną jedzonka to nie pozostaną malutkie tylko zdechną. Wiecie też, że przyjaciół nie przywiązuje się do drzewa przy ulicy, prawda? Myślę, że Ania, Karol i Mateusz byliby mocno wkurzeni za taką akcję. Raczej Azor, Reksio i inne milusińskie stworzenie też nie będzie szczęśliwe. Jeżeli jednak nie wiesz tego jeszcze to chyba najwyższy czas to sobie uzmysłowić. Inaczej nie masz nawet co myśleć o zwierzątku domowym.

2. Etap rozmowy z członkami rodziny.


Zanim postanowicie jakie zwierzę zamieszka w Waszym domu musicie porozmawiać wszyscy o odpowiedzialności jaka będzie Was czekała. Weźcie od uwagę preferencje mieszkaniowe (duży piesek w 13-nasto piętrowym bloku może być też dużym problemem) oraz preferencje domowników (alergie, uczulenia i inne niemiłe historie). Porozmawiajcie o odpowiedzialności za życie i zdrowie zwierzątka i o obowiązkach bez względu na pogodę czy humor. Dla nas dorosłych być może to zupełnie naturalne (chociaż sądząc po ilości zwierząt w schroniskach to jeszcze kiepsko u nas z odpowiedzialnością za życie i zdrowie innych istot) ale dla dzieci może być niezrozumiałe. Trzeba im wyjaśnić dlaczego nie wolno zostawić pieska samego w domu, gdy jedzie się na tygodniowe wakacje. Trzeba uzmysłowić, że szczeniaki i kociaki rosną i, że jako duże zwierzęta potrzebują takiej samej uwagi i miłości jak wtedy, gdy były malutkie. Przygotuj się do tej rozmowy, bo jest ona bardzo ważna.

3. Ustalcie jakie zwierzę z Wami zamieszka.


Zwierzątek domowych jest całe mnóstwo. Ludzie opiekują się psami, kotami, królikami, chomikami, świnkami morskimi, żółwiami, rybkami i wieloma innymi. o jednak, gdy każdy domownik chce mieć inne? Tatuś marzy o piesku, mama jest kociarą, córka zafascynowała się akwarystyką a synek uparł się na żółwia. Oczywiście przygarnijcie je wszystkie i dorzućcie do tego trzy myszy, dwie papugi i kilka innych milusińskich. Dobra żartuję. Nie ma co przesadzać i kombinować. Najlepiej żebyście na samym początku ustalili jakie zwierzę wymaga jakiej opieki. Przedyskutujcie kto musiałby wychodzić na spacer z psem, a kto zmieniać żwirek w kuwecie gdyby zamieszkał z Wami kot.


4. Shopping.


Każda okazja na zakupy jest dobra. Jednak chyba wygranie miliona w totka jest bardziej prawdopodobne niż zaciągnięcie całej rodziny na zakupy w tym samym dniu. Lepiej już zrobić takie zakupy przez internet. Jednym ze sklepów z bogatym asortymentem karm i akcesoriów dla zwierząt jest sklep dla zwierzaka naszezoo.pl. Na spokojnie możecie usiąść wszyscy razem, przejrzeć cały asortyment i zdecydować co chcecie kupić i czego Wasze zwierzę będzie potrzebowało. Znajdziecie tutaj karmy dla kota, zabawki dla zwierząt, klatki, smycze i wszystko co potrzebne dla domowych zwierząt.

5. Sprowadzenie zwierzątka do domu.


Najpierw przygotujcie dla pupila jego kącik. Niech ma takie miejsce, które będzie tylko jego i sprawi, że będzie czuło się w nim bezpiecznie. Zadbajcie aby transportowany zwierzak nie czuł się zagrożony. Można kupić specjalny transporter, który pomoże Wam przewieźć zwierzę bezpiecznie. Pierwszy dzień w nowym miejscu dla zwierzaka może być ciężki. Wszystko dookoła obce, nic znajomego i jeszcze mnóstwo ludzi, którzy coś od niego chcą. Postarajcie się aby zwierze miało ze sobą coś 'swojego' typu kocyk ze schroniska lub ulubiona zabawka ze sklepu zoologicznego. Nie osaczajcie zwierzęcia i dajcie mu trochę swobody. Pozwoli mu to szybciej zaakceptować nowe miejsce.


Wbrew pozorom zwierzę to nie są same przyjemności. Musicie pamiętać, że jest to istota, która czuje. Nie krzywdźcie jej i jeżeli nie jesteście gotowi na odpowiedzialność za żywe stworzenie to nie podejmujcie się opieki nad nim!

Macie w domu jakieś zwierzątka?

5 komentarzy :

 1. U siebie w mieszkaniu zwierząt nie mamy, ale Bąbel ma z nimi częsty kontakt u dziadków i w zaprzyjaźnionej agroturystyce. Nas bardzo często nie ma w domu, a nie chcielibyśmy zostawiać zwierzaka samego - niestety nie zawsze jest możliwość, żeby go ze sobą zabrać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem przeciwna egzotycznym zwierzętom w domu- może je mieć każdy o ile go na to stać. Niestety za posiadaniem pieniędzy niekiedy nie idzie wiedza na jego temat, jego zwyczajów, itd. Tak napędza się przemyt i nielegalne pozyskiwanie zwierząt. Kto wie gdyby nie to może dziś na lubelszczyźnie i nie tylko dziś cieszylibyśmy się chodzącymi jak sarny czy zające żółwiami, a tak wystepują one tylko w rezerwatach. Trochę się rozpisałam ale temat dla mnie drażliwy...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ach, ja wręcz marzę o tym, by w końcu zamieszkał z nami zwierzak... . I choć najbardziej chciałabym psa, wiem że byłoby to dla mnie duże wyzwanie. Nie miałabym z nim, jak wychodzić... dlatego najprawdopodobniej postaiwmy na kociaka bengalskiego :) - to rasa idealna dla dzieci. Ale i droga... więc wątpie, że zamieszka z nami już w tym roku.

  OdpowiedzUsuń
 4. ja mam teraz chomiczka :) Celebryte haha ;p a za dziecka miałam istne zzzoooo w domu ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że najlepszym wyborem jest pies. Sam, marzę o tej rasie: http://royalcanin.pl/pies/rasy-psow/chihuahua. Jest niewielka, więc myślę, że sprawdziłaby się także w przypadku dzieci.

  OdpowiedzUsuń