Sok z brzozy- właściwości i pozyskiwanie.

Udostępnij ten post


Wiosna to przepiękna pora roku. Wszystko budzi się do życia po zimowej przerwie. Najbardziej widać to po pięknych roślinach i drzewach. Jest to też czas, gdy możemy korzystać z dobroci natury. Nie mówię tu tylko o spacerach i wdychaniu świeżego powietrza w lesie. Mam na myśli pozyskiwanie z natury różnych surowców. Jednym z moich ulubionych jest sok z brzozy. Czym jest sok z brzozy, jakie ma właściwości i jak go pozyskać? Zaraz się dowiecie.


Drzewa brzozy nie idzie chyba pomylić z żadnym innym. Jest to drzewo rozpoznawane nawet przez małe dzieci. Wszystko przez te białe łuski na pniu.


Co to jest sok z brzozy?


Gdy pierwszy raz usłyszałam o soku z brzozy to moim pierwszym skojarzeniem był sok klonowy i robiony z niego syrop. Oba pozyskiwane są z drzew. Tylko, że ten drugi wydaje się być dużo bardziej znany na świecie. Sok z brzozy zwany też jest oskołą i pozyskiwany jest z pnia brzozy. Jest to bezbarwna ciecz przypominająca wodę i ma delikatnie słodki posmak.

Jak pozyskać sok z brzozy?


Do pozyskania soku z brzozy potrzebna jest brzoza. Tego akurat nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać. Polecam jednak drzewa rosnące z dala od ruchliwych ulic, pól uprawnych, fabryk i innych miejsc, które mogą skazić drzewo spalinami, chemią i innymi świństwami.Sok z brzozy pozyskuje się wiosną i to najlepiej, gdy pączki liści na drzewie jeszcze się nie rozwinęły. Trzeba pamiętać też o tym, że drzewo nie może być zbyt młode. Najlepsze są brzozy ze stażem około 10 lat. Na wysokości około pół metra od podłoża robimy otwór przy pomocy wiertarki ręcznej (!). Wiercimy na głębokość około 3 cm. W otwór wkładamy rurkę lub kołeczek z otworem i podkładamy butelkę. Pamiętajmy, że sok z brzozy nie leci tak szybko jak woda z kranu. Drzewo można posmarować specjalną maścią ogrodniczą aby szybciej się zregenerowało.

Jak przechowywać sok z brzozy?


No cóż... Nie jest to zwykła woda i po czasie się psuje. Więc należy pamiętać o tym, że ściągamy tylko tyle soku ile jesteśmy w stanie wypić do momentu, w którym mógłby się zepsuć. Sok z brzozy przechowujemy w lodówce maksymalnie 5 dni.

Dlaczego warto pić sok z brzozy i na co pomaga?


Sok z brzozy jest istną kopalnią witamin. Zawiera witaminę C, witaminy z grupy B, miedź, wapń, fosfor, sole mineralne, żelazo, magnez, aminokwasy i garbniki. Sok z brzozy to naturalna dawka witamin i właśnie dlatego jest polecany do codziennego picia. Ni nie zastąpi nam naturalnej porcji witamin. Na co pomaga sok z brzozy?

- Zwiększa odporność i łagodzi objawy choroby
- Sok z brzozy jest pomocny przy odchudzaniu (zmniejsza apetyt, reguluje metabolizm)
- Pomaga w leczeniu kamicy nerkowej
- Jest dobry na choroby serca
- Łagodzi wrzody żołądka
- Poprawia ogólny stan zdrowia
- Pomaga na porost włosów
- Nadaje skórze elastyczność
- Pomaga przy leczeniu trądziku
- Pomaga przy chorobie tarczycy
- Na reumatyzm i rwę kulszową.

Niby zwykły sok a właściwości leczniczych i wspomagających ma naprawdę wiele. Mówi się także, że picie oskoły zapobiega powstawaniu chorób nowotworowych.

Czasem warto zaufać naturze. Ona ma nam naprawdę dużo do zaoferowania. Dlatego powinniśmy ją szanować!

4 komentarze :

 1. Moja babcia przygotowywała mi taki sok, ale z szyszek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. moja babcia bawi się w takie domowe soki/dżemy/miody :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakiś czas temu zbierałam taki sok i piłam, bardzo delikatny w smaku, polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Sok z brzozy jest bardzo zdrowy:) ja też sobie zbieram i popijam :)

  OdpowiedzUsuń