Jak prawidłowo mierzyć dziecku temperaturę? Kiedy i jak zbijać gorączkę?

Udostępnij ten post


Temperatura u dziecka może przyjść z zaskoczenia. Jeszcze kilka minut temu dziecko skakało i śmiało się w głos, a w tej chwili marudzi i jest osowiałe. Dzieci gorączkują z przeróżnych powodów. Nie tylko z powodu choroby. Temperatura może być wyższa przy ząbkowaniu, przegrzaniu a nawet złym humorze. Jak prawidłowo mierzyć dziecku temperaturę?

Podwyższona temperatura, gorączka to naprawdę stresujące wydarzenie dla rodziców. Widok dziecka, które nie jest w najlepszej formie potrafi rozerwać serce na pół. Zmierzenie temperatury ciała wydaje się dziecinnie proste ale, gdy dochodzi już do tego pojawia się mnóstwo wątpliwości. Rodzice w stresie zaczynają zadawać sobie mnóstwo pytań: Jak prawidłowo mierzyć dziecku temperaturę? Gdzie najlepiej ją mierzyć? Od ilu już jet gorączka? Kiedy podać leki? Jakiego termometru użyć?

Kiedy dziecko ma gorączkę?


Małe dzieci mają jeszcze niedojrzały układ termoregulacji. Te trudne dla nas sformułowanie oznacza po prostu tyle, że organizm dziecka nie potrafi jeszcze w odpowiedni sposób ochładzać organizmu w miarę jego potrzeb. Zatem może się zdarzyć, że dziecko po długim płaczu lub przegrzane będzie miało przez jakiś czas podwyższoną temperaturę ciała. Spokojnie! To nie jest jeszcze gorączka. Gorączka pojawia się dopiero wówczas, gdy temperatura ciała dziecka przekroczy 38 stopni. Dzieci w gorączce są marudne, senne, osowiałe, mają zaczerwienione policzki, gorące czoło, zimne dłonie, popłakują lub skarżą się na ból lub zimno. Czyli całkiem podobnie jak u dorosłych.

Jakim termometrem i gdzie najlepiej zmierzyć dziecku temperaturę?


Na rynku istnieje wiele rodzajów termometrów. Głowa może rozboleć od tej różnorodności. Jak nie ból głowy to zawrót gwarantowany, bo przecież jest tyle opcji. Co mamy do dyspozycji?

Termometry bezdotykowe, do ucha, w smoczku, elektroniczne i masa innych. Na całe szczęście już dawno wycofano termometry rtęciowe, które przy rozbiciu były bardzo niebezpieczne dla dzieci.

Dlaczego dziecko w różnych miejscach ma inną temperaturę ciała?


To zupełnie normalne zjawisko. Dorośli również mają inną temperaturę ciała w różnych miejscach. Temperatura mierzona w odbycie może być nawet o 0,5 stopnia wyższa niż ta mierzona pod pachą. Natomiast temperatura na czole może być niższa. Temperatura mierzona na czole i na skroniach również różni się od siebie. Nie ma w tym nic dziwnego. Także wpływ temperatury otoczenia, płacz dziecka i wiele innych czynników może mieć wpływ na wynik jaki pokaże termometr. Należy natomiast dobrze przeczytać instrukcję obsługi termometru żeby wiedzieć, który pomiar uważać za odpowiedni. Czasem zdarza się także, że temperatura zmierzona w tym samym miejscu raz za razem pokaże nam inny wynik. Dzieje się tak dlatego, że pomiary należy wykonywać w odpowiedniej odległości czasu, którą znajdziemy w ulotce termometru.


Jak mieć pewność co do pomiaru termometru?


Ja od dawna mam swoją wypracowaną metodę. Najpierw sprawdzam temperaturę na skroniach przy pomocy termometru na podczerwień a następnie pod pachą przy pomocy termometru elektronicznego.

Termometr, który w naszym domu jest zawsze pod ręką to termometr na podczerwień Diagnostic- KLIK.


To bardzo wygodny sposób pomiaru ciała, gdy nie chcemy rozbudzić naszej pociechy lub w przypadku, gdy mamy bardzo ruchliwe dziecko. Pomiar wykonywany jest w jedną sekundę i nie potrzebujemy dotykać czoła dziecka termometrem. Bardzo lubię w nim też to, iż mogę sprawdzić 12 pomiarów wstecz. Jest to przydatne jeżeli chcemy kontrolować chorobę.

Jeżeli mam jakieś wątpliwości co do pomiaru bezdotykowego to wówczas wyciągam termometr elektroniczny dla dzieci Diagnostic Animal- KLIK.Termometr mierzy temperaturę pod pachą, w ustach i odbycie. Jak wiadomo dzieci to bardzo ruchliwe istoty i czasem ciężko jest im usiedzieć w miejscu przez minutę. Do tego podczas choroby włącza im się syndrom narzekania na wszystko. Czyli oczywiście termometr, który trzeba trzymać pod pachą przez więcej niż 5 sekund może być powodem do zrobienia mini awantury. U nas w tym wypadku sprawdza się właśnie termometr z Diagnostic, który przypomina sympatyczne zwierzątko. Dziecko szczęśliwe, bo jakiś sympatyczny stworek wystaje mu spod pachy a mama zadowolona, bo może w spokoju zmierzyć temperaturę. Moim ulubionym atutem tego termometru jest jego miękka i wyginająca się końcówka.

Mimo, że mam w domu dwóch pomocników do kontroli temperatury u mojego dziecka to, gdy przekracza ona 37,5 stopnia zaczynam już się denerwować. Podwyższona temperatura zawsze wywołuje u mnie strach i nerwy. Chyba żaden rodzic nie lubi takiej sytuacji.

Termometry można kupić w sklepie medycznym admed24.pl

Jakie są Wasze doświadczenia z gorączką? Od ilu stopni zaczynacie zbijać gorączkę?Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza