Zmęczenie, zgaga i wahania nastroju. Zobacz, co jeszcze możesz odczuwać podczas 30 tygodnia ciąży

Udostępnij ten post


30 tydzień ciąży to okres, w którym już dawno za Tobą uciążliwe dolegliwości pierwszego i drugiego trymestru. Niestety, pod koniec ciąży możesz odczuwać inne objawy, które od czasu do czasu dają się we znaki. Dowiedz się, czego trzeba się spodziewać.
30 tydzień ciąży to czas nie tylko intensywnego rozwoju dziecka. W tym czasie w ciele kobiety zachodzą zmiany, które mogą wywoływać wiele nieprzyjemnych dolegliwości.


Zwiększony apetyt

Około 30 tygodnia ciąży kobiety często odczuwają wzmożony apetyt. Jest to związane przede wszystkim z rozwojem tkanki tłuszczowej u dziecka, dlatego nie możesz ograniczać jedzenia. Zalecane jest, aby w III trymestrze ciąży spożywać o 475 kcal/dobę w stosunku do zapotrzebowania kobiety przed ciążą.
Pamiętaj jednak, by zachować odpowiednią dietę. Niech codzienny jadłospis będzie dobrze zbilansowany – zdrowy i różnorodny. Jedz sporą ilość warzyw i owoców, drobiu, pełnoziarnistego pieczywa, kasz itp.


Bezsenność

W tym okresie ciąży wiele kobiet ma problemy ze snem. Bezsenność wynika nie tylko z częstego oddawania moczu, ale również z uwagi na przeszkadzający w spaniu brzuch.
Aby zagwarantować sobie lepszy sen, ogranicz wypijanie na noc sporej ilości płynów (wodę pij przede wszystkim w dzień). Ponadto wybierz wygodną pozycję do spania, np. korzystając ze specjalnej poduszki dla kobiet ciężarnych.


Obrzęki dłoni, łydek i kostek

Zastój wody w organizmie sprawia, że na dłoniach oraz w łydkach i kostkach coraz częściej pojawiają się obrzęki. Nadmierna ilość wody w ciele może spowodować również sztywność placów i utrudnić poruszanie nadgarstkami.
Obrzęki w ciąży nie są groźne, jeśli ustępują samoistnie po odpoczynku. Gdy natomiast towarzyszy im opuchlizna innych części ciała (np. twarzy) oraz podnosi się ciśnienie krwi, należy niezwłocznie skontaktować się lekarzem.


Swędzenie skóry na brzuchu

Powiększający się brzuch odpowiada za rozciąganie skóry. Jeżeli jest ona bardzo naciągnięta, wówczas może swędzieć i pokrywać się rozstępami.
Aby tego uniknąć, nawet kilka razy dziennie smaruj skórę kosmetykami przeciwko rozstępom – najlepiej już od pierwszych tygodni. Wybieraj jednak te preparaty, które przeznaczone są dla kobiet w ciąży.


Bóle kręgosłupa

Rosnący brzuch sprawia, że w ciele zmienia się środek ciężkości. Kobieta wygina kręgosłup w łuk – jego nienaturalne położenie jest przyczyną dolegliwości bólowych.
Jeżeli odczuwasz dyskomfort, staraj się sporo odpoczywać. Kontroluj przy tym przyrost masy ciała – nie dopuszczaj, by przybierać na wadze więcej niż jest to zalecane. Dobrym rozwiązaniem jest również pływanie – jednak wyłącznie w pozycji na plecach.


Hemoroidy

Hemoroidy to efekt zbyt dużego ciśnienia w żyłach na końcowym odcinku jelita grubego. Dolegliwość ta stanowi częstą przypadłość u kobiet ciężarnych.
Chcąc temu zapobiec, należy zadbać o prawidłową dietę oraz zwiększyć aktywność fizyczną. Jeżeli jednak problem już się pojawi, trzeba udać się do lekarza – specjalista przepisze specjalne środki na hemoroidy.

Pamiętaj, że wyżej wymienione objawy to częste przypadłości kobiet w ciąży. Chociaż większość z nich nie stanowi dla Ciebie i dziecka żadnego zagrożenia, w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem.


Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza