Kiedy i jak zacząć podawać dziecku mleko krowie?

Udostępnij ten post

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez rodziców jest zdecydowanie te dotyczące mleka. Najpierw zaczyna się od tego jaki sposób karmienia jest lepszy. Mleko modyfikowane czy pierś matki? Następnie pojawia się problem wprowadzenia mleka krowiego? Kiedy i jak podawać dziecku mleko krowie?

Nie zamierzam w tej chwili kłócić się o metodę jaką trzeba karmić noworodka i niemowlę. Nie będę także porównywać karmienia piersią i karmienia mlekiem modyfikowanym. Ważne żeby brzuszek malucha był pełny i zdrowy. W tym momencie chcę poruszyć temat wprowadzenia mleka krowiego do diety dziecka. Zapewne wielu rodziców zastanawia się kiedy jest ten magiczny moment, że pierś lub mm może zostać zastąpione właśnie tym napojem. Ja również kiedyś zmierzyłam się z tym wyzwaniem. Dzisiaj opowiem Wam jak wyglądało to w naszym domu.

Kiedy i jak zaczęłam podawać dziecku mleko krowie?


Mój syn przez półtora roku karmiony był głównie mlekiem z piersi. Mimo wielu przeciwności losu jakie temu towarzyszyły (przedwczesny poród, karmienie sondą, miesiąc w inkubatorze, problemy z laktacją) wreszcie udało się ustabilizować karmienie piersią. Moment, gdy rozpoczęłam podawać mleko krowie jest tym samym, w którym zaczęłam rozszerzać dietę syna. W naszym wypadku był to piąty miesiąc. Obecnie zaleca się aby poczekać z tym do szóstego miesiąca życia dziecka. Rozszerzanie diety to nie jest takie BUM i już dziecko je wszystko. Następuje to stopniowo i tak właśnie było w naszym wypadku. Pierwsze były kaszki i kleiki gotowane na mleku krowim, następnie budynie i naleśniki. Wszystko to nadal było obok piersi, która do roku czasu pozostała głównym składnikiem diety syna. Po ukończeniu przez niego tych magicznych dwunastu miesięcy pojawiło się wiele innych mlecznych produktów. Wówczas na śniadania robiłam płatki z mlekiem lub kakao, syn jadł jogurty i mnóstwo innych produktów z nabiałem. Mając półtora roku odstawił pierś i całkowicie zastąpił ją mlekiem krowim.

Tak to wyglądało u nas. Jednak wiadomo, że każde dziecko jest inne i inaczej reaguje na nowe pokarmy.

Kiedy i jak zalecają lekarze wprowadzanie mleka krowiego do diety dziecka?


Według nich należy rozpoczynać podawanie mleka krowiego małymi kroczkami. Można zacząć już w siódmym miesiącu życia dziecka. Najpierw dodając je w maleńkich ilościach do dań typu kaszka, budyń, jogurt. Po każdym podaniu należy odczekać dwa, trzy dni żeby sprawdzić czy mleko nie wywoła żadnych reakcji alergicznych. Mleko krowie jako napój lub jako kakao można zacząć podawać dopiero po dwunastym miesiącu życia dziecka. Zaleca się wówczas podawanie około dwóch szklanek dziennie.

Jakie mleko najlepiej wybrać dla dziecka?


Każdy rodzic chce żeby jego dziecko miało wszystko co najlepsze. Nie chodzi w tym tylko o sprawy duchowe i materialne. Jednym z tych aspektów są sprawy żywieniowe, które są dla rodziców równie ważne jak te poprzednie. Jeżeli chodzi o wybór mleka to najlepsze będzie takie o zawartości tłuszczu od 2 do 3,5%. Jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt, którym ja staram się zawsze kierować kupując nie tylko mleko ale także wszelkiego typu produkty nabiałowe. Wybieram to co dobre i to co polskie. Dlaczego? Dlatego, że polskich producentów produktów nabiałowych wyróżnia najwyższa jakość, dbałość o ekologię i profesjonalizm. Ufam im i wiem, że mogę śmiało podawać te produkty swojemu dziecku.

Właśnie dlatego dołączyłam do kampanii "Bądź świadomy - kupuj polskie". Może Ty też dołączysz i kupując polskie produkty nabiałowe zaczniesz wspierać polską gospodarkę?

Więcej informacji znajdziesz na stronie akcji www.mlekoslawni.plTo jak? Widzimy się na stronie akcji?


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz