Ciąża po wcześniaku.


Żyjemy w czasach gdzie nacisk na posiadanie licznego potomstwa jest zupełnie normalny i akceptowalny przez społeczeństwo. Dopiero co kobieta rodzi dziecko to już pada setka pytań typu "A kiedy drugie?". Te pytania są irytujące, denerwujące i kompletnie nie na miejscu. A kiedy jest czas na ciążę po wcześniaku?

Czytaj dalej

Gra idealna do walizki czyli Torteliki i Espresso Fishing.


"Daleko jeszcze?", "Nudzę się!" to moje ulubione dwa zdania podczas podróży. Nie ma to jak zacząć od dobrego kłamstwa. Nie cierpię tych dwóch sformułowań i jak je słyszę to wyglądam gorzej od filmowego Shreka ze scenki podróży z osłem. Dlatego zawsze podczas wyjazdów staram się mieć jakieś koła ratunkowe, które pomogą mi uniknąć katastrofy. Jednym z tych kół są zawsze gry planszowe.


Tylko gdzie tu upchnąć kolejne rzeczy jak walizki już się nie domykają? Trzeba poszukać takich gier, które bez problemu zmieszczą się w walizce i zajmą niewiele miejsca. U nas zawsze sprawdzają się wtedy karcianki.

Ostatnio jednak grywamy w podróżach jeszcze w dwie dodatkowe gry. Pudełeczka to małe kwadraciki więc nie zajmują tyle miejsca co większość naszych gier. Nasze najnowsze odkrycia to Torteliki i Espresso Fishing od Piątnik.

Torteliki


Jest to nieskomplikowana gra, w którą gra się bardzo szybko. Jak pisze producent od 3 roku życia. Jednak ja uważam, że kumaty dwulatek poradzi z nią sobie na spokojnie.

W pudełku znajdziemy:

- trzy kolorowe żółwie
- trzy kolorowe skorupki żółwi
- 27 kartoników z rysunkami żółwi


Przebieg gry:

Ustawiamy kartoniki obrazkiem w dół i mieszany. Zakładamy skorupki na żółwie (obojętnie, którymi kolorami). Grę zaczyna najmłodszy gracz. Wybiera on jeden z kartoników i jeżeli na obrazku jest identyczny żółw jakiego ułożyliście na początku zabawy to gracz zachowuje kartonik. Jeżeli żółwie są różne to odkłada kartonik na miejsce obrazkiem w dół. Przed tym jak następny gracz wybierze swój kartonik to trzeba zamienić przynajmniej na dwóch żółwiach skorupki. 

Kto wygra?

Oczywiście ten co będzie miał więcej szczęścia, bo gra jest typowo losowa. Właśnie dlatego jej proste zasady są idealne dla najmłodszych.

Gra kończy się jeżeli jeden z graczy zgromadzi:
- 6 kartoników, gdy grają 2 osoby
- 5 kartoników, gdy grają 3 osoby
- 4 kartoniki, gdy grają 4 osoby

Espresso Fishing


Do dzisiejszego dnia pamiętam jak tata zabrał mnie po raz pierwszy na ryby. Chociaż nie polubiłam tego sportu to miło wspominam ten dzień. Mój mąż też kiedyś zabrał naszego syna na ryby. W sumie to nie tylko jeden raz, bo akurat jemu spodobało się to znacznie bardziej niż mi. Za to z mamą chętnie łowi planszówkowe ryby.

Co zawiera pudełko:

- 28 niebieskich rybek
- 1 złota rybka
- 6 kostek z różnymi symbolami
- 10 czarnych żetonów (kawa)

Zasady gry:

Producent twierdzi, że jest to gra dla dzieci od 8 roku życia i ja się tu z nim zgadzam. Zapamiętywanie sekwencji z kostek, mnożenie i dodawanie nie jest raczej dla tych najmniejszych. My jednak zmodyfikowaliśmy zasady tak aby synek mógł grać na spokojnie. Myślę, że już wkrótce będziemy mogli zagrać w wersję oryginalną. Teraz przedstawimy Wam nasze uproszczone zasady.

W pudełeczko wrzucamy wszystkie rybki. Każdy gracz po kolei rzuca kostką. Jeżeli wypadnie:
- jedna ryba to z perełka bierze jedną rybkę
- jeżeli wypadną dwie to bierze dwie
- jeżeli chmurka z literami z oznacza to, że przysnął. Może się uratować czarnym żetonem i grać dalej lub traci dwie kolejki.
- jeżeli wypadł but to traci jedną kolejkę

Wygrywa ten kto nazbiera więcej ryb. Jako ostatnią rybę wyciągamy złotą i ona ma aż trzy punkty.

Spodobały Wam się nasze propozycje gier do walizki? Teraz możecie je zdobyć w naszych zabawach na Fb.


Zasady zabawy:


- Zabawa jest dla fanów Mama Balbinka i Piątnik (zapraszamy na FB)
- Bawimy się od 04.07.2019 do 11.07.2019 godz. 23:59
- W komentarzu pod zdjęciem konkursowym na Fb należy zostawić odpowiedź na pytanie:

Zdjęcie nr. 1 KLIK O czym rozmawiają żółwie ze zdjęcia?


Zdjęcie nr. 2 KLIK O czym rozmawiają ryby ze zdjęcia?- Nagrodami w zabawie są: Po jednym egzemplarzu gry Torteliki i Espresso Fishing. Dwie osoby wygrywają, każda z nich jedną grę.
- Możecie zawalczyć o dwie gry lub tylko jedną. Decyzja należy do Was. Jednak pod każdym zdjęciem możecie zostawić tylko jedną odpowiedź.


Pełny regulamin konkursu znajdziecie klikając TUTAJ.

Powodzenia!

Espresso Fishing wygrywa Danuta Miszczak

Torteliki wygrywa Magdalena Pajor
Czytaj dalej